Unsplash/Jeswin Thomas

Od pondelka 12. apríla sa do materských škôl a prvého stupňa základných škôl vrátili žiaci všetkých rodičov, nielen tých, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre. Minister školstva Branislav Gröhling na svojej pondelkovej tlačovej besede prezradil detaily o tom, kedy sa do lavíc vrátia aj ostatní žiaci a študenti.

Keďže sa pandemická situácia v našej krajine konečne trochu zlepšuje, postupne dochádza aj k uvoľňovaniu opatrení. Na prvom mieste sú práve školy a to preto, aby sa čo najrýchlejšie dostali študenti opäť do školských lavíc.

Od pondelka 19. apríla sa otvárajú 8. a 9. ročníky základných škôl s výnimkou tých, ktoré sa nachádzajú v čiernych okresoch. Ide teda o ročníky, ktoré sa pripravujú na prijímacie skúšky na stredné školy. Žiaci na druhom stupni základných škôl sa musia pravidelne testovať (žiaci na 1. stupni sa testovať nemusia).

Testovať sa môžu buď kloktacími alebo antigénovými testami, pričom výsledok testu nesmie byť starší ako 7 dní.

Naďalej ostávajú otvorené všetky školy a ročníky, ktoré boli otvorené doteraz, teda materské školy, prvý stupeň základných škôl, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, školské jedálne, školské kluby a základné umelecké školy, končiace ročníky stredných škôl alebo vzdelávanie v skupinách 5+1.

zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Od 26. apríla sa školstvo oficiálne preklápa do regionálneho Covid automatu. 

Regionálny Covid automat bude zodpovedať pandemickému Covid automatu a rozdeleniu okresov podľa farieb.

V čiernych okresoch (4. stupeň) budú otvorené len tie školy, ktoré sú otvorené aj v súčasnosti.

V bordových okresoch (3. stupeň) budú otvorené všetky spomenuté ročníky a školy, no pribudnú k nim aj 8. a 9. ročníky základných škôl.

V červených okresoch (2. stupeň) sa okrem spomínaných škôl otvorí celý druhý stupeň a spolu s ním aj prvé štyri ročníky 8-ročných gymnázií.

V ružových okresoch (1. stupeň) sa otvoria všetky stredné školy na prezenčnú výučbu. Toto otvorenie všetkých ročníkov stredných škôl ešte musí prejsť dôkladnejším prerokovaním, pretože s otvorením stredných škôl súvisí aj otvorenie internátov.

Školy v prírode sa počas tohto školského roku uskutočňovať nebudú. Bolo by náročné skĺbiť všetky opatrenia, aj prechádzanie medzi jednotlivými okresmi.

Rodičia sa môžu rozhodnúť svoje deti neposlať do školy, no v tom prípade nebudú mať nárok na pandemické OČR. Nárok majú len v prípade, ak bude škola zatvorená kvôli pandemickým opatrenam.

Prijímacie pohovory by mali prebiehať prezenčne v malých skupinách, ktoré budú vopred dohodnuté. Priestory školy by sa mali pravidelne po každej skupinke dezinfikovať.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieHot News