Unsplash/Clay Banks

Po dlhých rokovaniach ústredného krízového štábu a vlády sme sa dočkali prvých oficiálnych informácií o zavádzaní Covid automatu. Ten sa už o pár dní stane realitou.

V stredu na tlačovej besede túto informáciu potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pridali sa k nemu aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister školstva Branislav Gröhling a minister práce Milan Krajniak.  Na čo všetko sa máme počas najbližších dní pripraviť?

Dôvodom nezlepšujúcich sa čísel je najmä výskyt novej mutácie koronavírusu. Vláda ale našla konsenzus, aby sa s opatreniami niečo robilo. Covid automat s malými obmenami sa do platnosti dostane od pondelka 8. februára.

Slovensko ešte naďalej ostáva v čiernej zóne a tento stav nás čaká ešte niekoľko týždňov. Na to, aby sme prešli do bordovej zóny, bude musieť klesnúť počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach.

zdroj: Unsplash/serjan midili

Za týchto podmienok sa dospelo k uvoľneniu opatrení jedine v oblasti školstva. Vláda si je vedomá potreby vzdelávania našich žiakov a študentov. Z toho dôvodu sa materské školy, základné školy prvého stupňa a taktiež končiace ročníky stredných škôl a gymnázií dostanú konečne do škôl. Stane sa tak práve od pondelka.

Od pondelka 8. februára nás zatiaľ nečaká žiadne iné uvoľňovanie opatrení. Nečaká nás momentálne ľahké obdobie, no vláda opakuje, že je potrebné podporiť tých, ktorí to potrebujú najviac, a teda žiakov a pracujúcich ľudí.

Minister práce tiež avizoval, že vláda nariadi všetkým zamestnávateľom, aby umožnili svojim zamestnancom pracovať na home office, ak to ich náplň práce umožňuje. Doteraz išlo len o odporúčanie. Na kontrolovanie tohto opatrenia by mal dohliadať Inšpektorát práce, v spolupráci s ľuďmi, ktorí sa môžu na ministerstvo obrátiť.

Karanténa pre pozitívnych by sa mala predĺžiť z 10 na 14 dní, kvôli mutáciám koronavírusu. Na ôsmy deň by mali pacienti podstúpiť test kvôli zisteniu typu koronavírusu. Tento test by mali preplácať poisťovne.

Dnes bude zasadať vláda k núdzovému stavu a zákazu vychádzania. Tieto nariadenia plánujú predĺžiť.

 

Viac z kategórieHot News