stokpic.com

Učiť sa cez prázdniny? Väčšina ľudí si pomyslí, že som sa zbláznila, keď poviem, že som počas  letných prázdnin chodila do školy. No, v skutočnosti je to to najlepšie čo som mohla urobiť. Nikdy som to neoľutovala, práve naopak, neustále si tieto letné prázdniny v mysli vybavujem znova a znova. 

Čo je teda na tom také úžasné? Akým spôsobom ma to obohatilo?

Ponuky letných študentských pobytov na nás číhajú takmer na každej internetovej stránke vo forme reklám. Je nemožné ich prehliadnuť. Záujemcov o takéto pobyty je čoraz viac. No možno práve ty stále váhaš. Možno je to práve strach, ktorý ti bráni opustiť tvoju komfortnú zónu a odvážiť sa vydať na cestu za dobrodružstvom.

magdeleine.co

Ak však túžiš po cestovaní, potrebuješ zlepšiť jazyk alebo chceš zažiť dobrodružstvo, je letný študijný pobyt práve pre teba. Prestaň sa báť! Strach je jediná vec, ktorá ti bráni plniť si sny. Nedovoľ mu to. Napadá ti azda ešte nejaká nepekná prekážka? Financie? Áno, uznávam. Máš správny postreh. Pre niekoho môžu byť problémom práve tie. No ak naozaj chceš cestovať, nepotrebuješ mať niekoľko tisícok na účte. Stačí mať kreativitu a vytrvalosť nazvyš, nejakú tú pevnú vôľu a odhodlanie. Ak sa posnažíš, som si istá, že nájdeš niekoľko možností, ktoré ti pomôžu. Či už to bude štipendium, grantové ponuky, Eurofondy, alebo hocičo iné. Máš rodinu v zahraničí? Načo ešte čakáš? Máš pekelne dobrú príležitosť, ušetriť na ubytovaní a strave. Dokonca aj tvoji rodičia budú spokojnejší.

Možností je neúrekom, stačí začať premýšľať. Kde je vôľa, tam je cesta.

magdeleine.co

Čo mi dal mesiac strávený v škole v Anglicku? Musím sa však vopred priznať, nebol to môj prvý cestovateľský zážitok. Už predtým som sa zúčastnila mnohých výmenných pobytov a precestovala niekoľko krajín. No, bolo to prvýkrát, kedy som cestovala sama a spoznávala krajinu bez dozoru.

Vďaka danému mesiacu som získala veľa. Naučila som sa kopu vecí o sebe. Spoznala som lepšie samú seba, a vytvorila si k sebe úžasný vzťah. Je to ten najlepší pocit, aký môže byť. Taktiež som si uvedomila jednu zásadnú vec – priateľov mám všade na svete. Doslova. Skoro každý je v podstate na rovnakej lodi, ako vy. Cíti sa rovnako, je v novom svete, má zmiešané pocity, nechce byť sám. Je jedno, či nastúpite do autobusu na výlet do neznáma alebo  sedíte v triede plnej neznámych ľudí. Zrazu sa začnete s človekom vedľa vás rozprávať. Prežijete spolu nádherný deň, v mobile máte spolu tucet fotiek, v hlave nekonečne veľa zážitkov. Na konci dňa si samozrejme vymeníte kontakty, no presne títo „jednodňoví“ priatelia sú tí, ktorí odídu tak, ako prišli. Sú to však priatelia, s ktorými prežijete niekoľko dní, no máte pocit, že sa poznáte celý život. Po celý váš pobyt im dôverujete, stanú sa dôležitou súčasťou vášho života, rovnako ako aj vy ich. Po príchode domov, vám chýbajú, zostávate v kontakte a dohodujete si spoločné stretnutia vo vašich domovských krajinách.

www.splitshire.com

A viete čo je na tom všetkom najlepšie? V novej krajine vás nikto nepozná, je jedno ako sa budete správať, či budete bláznivý, alebo naopak mimo diania, nikto vás nebude odsudzovať, že ste sa zmenili, dokonca si ani nebude si pamätať vaše výstrelky a nápady.

S novými priateľmi budete mať príležitosť vyskúšať kvantum nových vecí, ktoré vám nová krajina ponúkne. Či už to bude ochutnávka exotického jedla, bungee jumping, zipline, spontánne rozhodnutie dať si tetovanie, prechádzka cez prales, či účasť na festivale.

Úroveň vášho cudzieho jazyka sa posunie o level vyššie, už nebudete mať strach, že ústnu odpoveď bez učenia nedáte.

Uvidíte miesta, na ktoré sa väčšina vašich rovesníkov nikdy nepozrie.

magdeleine.co

Zažijete chvíle strachu, keď budete blúdiť cez mesto s mapou v ruke. Chvíle úľavy, keď nastúpite do správneho autobusu. Budete prinútení starať sa samy o seba, keď náhodou ochoriete.

Už nebudete mať v mobile fotky, kde vám je krásne vidieť celú vašu postavu, naopak vymenia ich selfies, ktoré budú dôkazom vašej samostatnosti. Práve tieto momenty budete milovať a stanete sa hladnými po nových zážitkoch. Domov sa vrátite zmenení. Váš pohľad na svet bude kompletne odlišný od toho pred odchodom. Letný pobyt z vás spraví lepšieho človeka a vyformuje vás na miestach, kde bolo treba.

Kúsok vášho srdca však navždy ostane na tomto mieste. Zanecháte za sebou niečo dobré, navždy ostanete v spomienkach ľudí. Držím Vám palce, aby boli ich spomienky čo najkrajšie!

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife