Ženská sila a odhodlanie nepoznajú hraníc. Nedávno sme ti priniesli článok o inšpiratívnych ženách, ktoré zmenili svet a mala by si ich poznať. Objavilo sa v ňom aj meno Malala Yousafzai. Mladá aktivistka za ľudské práva tento mesiac zdobí titulku jedného z najprestížnejších časopisov sveta.

Ako informuje BBC, len 23-ročná Malala získala v roku 2014 Nobelovu cenu za mier, ako najmladší človek v histórii. Jej meno spoznal svet po tom, čo v roku 2009 bojovala v rodnom Pakistane za práva dievčat na vzdelanie a verejne kritizovala hnutie Taliban, ktoré tam vládlo.

Roky sa jej za to vyhrážali a keď mala 14, napadli streľbou do hlavy, ktorú však však po niekoľkých mesiacoch v nemocnici prežila. Okrem Nobelovej ceny dostala aj najvyššie štátne civilné ocenenie za hrdinstvo a stále bojuje za práva žien a možnosť vzdelania pre deti, ktoré nemajú ku škole prístup.

Malala vyštudovala na Oxfordskej univerzite a pre časopis Vogue poskytla exkluzívny rozhovor. Jej tvár, ktorá inšpiruje mnohé ženy z celého sveta tak putovala priamo na obálku.

Bola som nadšená doslova z čohokoľvek – z toho, že idem do McDonaldu alebo si zahrám poker s mojimi priateľmi,“ priznala v rozhovore. Malala totiž takýto život nikdy nepoznala a užívala si čas pre seba. Kým neprišla študovať, s rovesníkmi sa veľmi nestretávala, keďže sa dlho zotavovala z incidentu a neskôr cestovala po svete a vydala aj vlastnú knihu.

Malala nosí na hlave šatku na znak úcty k tradícii, no apeluje na to, že šatka neznamená, že má byť žena utláčaná a pod nadvládou mužov. „Chcem všetkým povedať, že vo svojej kultúre môžete mať svoj vlastný hlas a rovnosť.“

Keďže sama vie, aké veľké dokáže byť ženské odhodlanie, keď má víziu niečo zmeniť, spája sa aj s inými ženami, aby si navzájom pomáhali. Jej priateľkou, ktorá si od nej pýta rady, je napríklad aj samotná Greta Thunberg.

Zdroj: bbc.com, vogue.com, Instagram/britishvogue

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.