minimalistické bývanie
Instagram/minimalistics.designs, Instagram/casafraui

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po minulom článku zameranom na zariaďovanie kuchyne ako z katalógu sa dnes pozrieme na minimalizmus. Ten je veľmi trendy a zaujíma sa oň čoraz viac ľudí. Veď každá z nás by chcela vymeniť neustály bordel za úhľadne upratané izby, ktoré už na prvý dojem vyzerajú dokonalo.

Máme pre teba niekoľko tipov, ktorými sa môžeš inšpirovať, ak budeš chcieť premeniť svoju domácnosť na minimalistické miesto, v ktorom sa budeš cítiť oveľa lepšie. Najväčšou výhodou je, že sa ti bude ľahšie upratovať, pretože ti nebudú stáť v ceste desiatky sošiek alebo iných nepotrebných vecí. Sama musíš uznať, že v upratanom dome alebo byte sa cítiš spokojnejšie.

Zbav sa vecí, ktoré nepotrebuješ

Na začiatok ťa čaká asi to najťažšie – zbaviť sa nepotrebných vecí a tzv. lapačov prachu. Medzi ne patria sošky, nevhodné darčeky, ktoré nevyužívaš alebo predmety, ktorých sa z nejakého dôvodu nechceš vzdať. Pri každej veci by si si mala povedať, či ju naozaj potrebuješ, prípadne kedy naposledy si ju využila. Tie sentimentálne predmety môžeš odložiť napríklad do jednej krabice, aby si sa k nim mohla kedykoľvek vrátiť a zaspomínať si.

Pomôcť ti môže napríklad obľúbená kniha Kúzelné upratovanie od Marie Kondo a taktiež pokračovanie Upratané. Autorka ti dá niekoľko tipov, ako zbaviť dom neporiadku a ako vniesť do svojho života viac svetla a harmónie.

Na Netflixe dokonca nájdeš aj reláciu, v ktorej autorka knihy pomáha ľuďom zútulniť svoju domácnosť a premeniť ju na oázu pokoja.

Nadčasový nábytok a prírodné materiály

Alfou a omegou minimalistického interiérového dizajnu je používanie nadčasového nábytku. Ideálne v prírodných materiáloch, ktoré tvojmu bývaniu dajú aj ekologický a udržateľný charakter. Obľúbené je používanie dreva, skla, keramiky alebo kovu.

Najlepšie by bolo, ak sa ti podarí nábytok zladiť do podobných odtieňov, pričom vyhrávajú skôr neutrálne ako biela, šedá, hnedá, béžová alebo čierna.

Radšej jedna kvalitná vec ako 10 nekvalitných

Načo ti je milión skriniek, stoličiek alebo kresiel? Postačiť by ti mal jeden kvalitný gauč a maximálne jedno kreslo. Nekupuj viac vecí len preto, že sú možno v akcii. Radšej investuj do jednej kvalitnej, pri ktorej vieš, že ju nebudeš musieť po roku používania vyhodiť.

Otvorený priestor plný svetla

Pre minimalizmus je príznačný aj otvorený priestor, v ktorom je viac miesta. Ideálne sú veľké okná, ktoré dodajú izbe viac svetla. Nepoužívaj ťažké tmavé závesy či žalúzie, nechaj do miestnosti prúdiť slnečné svetlo.

Zabudované spotrebiče v kuchyni

Aj kuchyňu si môžeš zariadiť minimalisticky a kľúčom k úspechu sú zabudované spotrebiče, ktoré ľahko zamaskuješ. Taktiež by si mala potraviny skladovať v nádobkách, ktoré jednoducho ukryješ do skrine alebo šuflíka a nebudú každému na očiach.

Inšpirácia na minimalistické bývanie

Ako môže vyzerať minimalisticky zariadená domácnosť? Napríklad takto.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife