Strata samej seba je pre každú ženu najťažším obdobím v živote. Ale ak to žena ako osobnosť zvládne a prekoná to, tak sa na to nepozerá ako na niečo zlé, ale ako na najviac obohacujúcu skúsenosť. A práve o tom ťa chcem v tomto článku presvedčiť i ja.

Čo to vlastne znamená „stratiť samú seba“? Každá žena to vníma individuálne. Podľa mňa strata samej seba znamená to, že žena sa správa v rozpore so svojimi vlastnými zásadami. Môžu tomu predchádzať akékoľvek okolnosti. Je to akoby zlomové obdobie. Týmto by som ti chcela priblížiť štádiá, ktoré so stratou a znovuobjavením vlastného JA súvisia.

1. Budovanie svojej identity

Povedzme, že existuje žena, ktorej plátno je ešte nepopísané. Ešte nemá veľké skúsenosti so životom, láskou, stratou alebo priateľstvom. Táto žena túži po láske, vytvára si vlastné hodnoty, vyberá si akým človekom chce byť a chce robiť iba správne rozhodnutia. Z toho jej logicky vyplýva to, akým človek určite byť nechce.

Žije svoj život tak, aby ju nikto neohováral, neodsudzoval, nekritizoval, chce byť skrátka ukážková a chce byť spokojná sama so sebou. Má kamarátky, voľný čas, štúdium a rozhodla sa zapáliť iba pre romantickú lásku. Neskôr však začne cítiť, že jej život je stereotypný, nič zvláštne neprežíva, neposúva sa ďalej. Začne prahnúť po dobrodružstve.

2. Zlom

Tá istá žena začne túžiť po zmene. Chce niečo zažiť, chce sa baviť, nechce mať nejaké pravidlá. Chce si užívať mladosť, pretože ak nie teraz, kedy si začne užívať svoj život? Na základe týchto potrieb začala meniť aj svoje správanie a zabudla na svoje prvotné hranice a zásady. A preto robila veci, ktoré si sama sebe sľubovala, že ona nikdy nespraví. Ona takáto NIKDY nebude.

Vraví sa, že nikdy nehovor nikdy. Preto jej život podsunul situácie, kedy konala presne tak, proti jej „správnemu JA“. Ona si to ale neuvedomovala, nemyslela na následky, proste žila svoju prítomnú chvíľu a cítila sa tak dočasne šťastná. Popri svojej ceste avšak ublížila pár ľuďom. Skôr alebo neskôr začala jej duša a svedomie na ňu kričať. A ona tieto výkriky počula a uvedomovala si ich.

3. Uvedomenie

Cez deň táto žena žila svoj život, do ktorého sa pustila. Ale čo sa dialo, keď slnko zašlo, svetlá zhasli? Ostala len tma a jej ukričané svedomie, ktoré jej hovorilo, že zišla zo svojej cesty a že sa musí vrátiť naspäť domov. Práve jej svedomie bolo dôvodom, prečo nemohla v pokoji spávať. A to už neubližovala iba ľuďom okolo ale hlavne sama sebe.

4. Prebudenie

Žena sa začala vedome samej seba pýtať: „Prečo to vlastne robím? Akého človeka moje činy zo mňa teraz robia?“ Keď si na tieto otázky odpovedala, zarazila sa. Odpoveď bola jasná. „Bola som nešťastná, nudila som sa. A aký som teraz človek? Som presne ten človek, ktorým som si sľúbila, že sa nikdy nestanem. Som človek, ktorý ubližuje a robí nesprávne veci. A práve kvôli nim sa teraz cítim skutočne nešťastná. Čo by som len bola dala za to, aby som si vrátila naspäť ten zdanlivo nudný a stereotypný život? Bol to krásny život, kde som mohla s kľudom spávať. Ten život bol tak jednoduchý. To, čo žijem teraz, je neskutočne zložité.“

5. Konanie

Rozhodnutie bolo iba na nej. Iba ona a nikto iný nemohol jej situáciu zmeniť ani vyriešiť. Preto začala hľadať cesty, čítala knihy, meditovala a čo je najdôležitejšie – skutočne prestala robiť veci, ktoré sa jej zdali nesprávne a začala sa správať tak, aby sa mohla pozrieť na seba do zrkadla. Aby bola so sebou opäť spokojná. A urobila tak za každú cenu.

Aj keby musela zmeniť prácu, odsťahovať sa a zbaviť sa ľudí, ktorí ňou manipulovali. Pretože prišla na jedno : Sú dva typy ľudí v jej okolí. Tí, ktorí v nej vzbudzujú to najlepšie a tí, ktorí v nej vzbudzujú to najhoršie. Že ľudia nie sú len dobrí a zlí. Každý máme v sebe anjela aj diabla. Vyhrá iba ten, komu dovolíme, aby prevzal vedenie. Nikdy nemôžeme nikoho obviňovať za to, že sme nešťastní, iba tak sami seba.

6. Kríza

Samozrejme, život nefunguje len tak jednoducho. Nestačilo, že táto žena iba prestala robiť pre ňu nesprávne veci. Pretože svedomie funguje stále a karma takisto. Táto žena trpela ešte nejaký ten čas. Zažívala osobnostnú krízu. Nemohla sa zmieriť sama so sebou, nedokázala si odpustiť tie chyby, ktoré spravila v nevedomí. Postihlo ju obdobie, kedy sa jej zrovna nedarilo, či už išlo o problémy v práci, vo vzťahoch alebo dokonca i zdravotné problémy. Toto štádium som avšak neoznačila „krízou“ len preto.

Ale pretože táto žena na toto svoje zlé obdobie pozerala z toho uhlu pohľadu, že ona si to vlastne zaslúži, toto je jej trest, toto je jej karma. Ona trestala samú seba. Hovorí sa, že vonkajší svet je výsledok toho, čo si nosíme vo svojom vnútri. Ak zmeníme vo svojom vnútri čokoľvek k lepšiemu, či už ide o pohľad na vec, postoj, zmeníme negatívne myšlienky na pozitívne, tak sa zmení aj naša vonkajšia situácia. Záleží len na tom, ako sa daný človek rozhodne konať. Táto žena sa však chcela trýzniť dlhší čas. Ale jedného dňa už to chcela ukončiť.

7. Odpustenie si/zmierenie/znovuobjavenie

Už takto ďalej nevládala. Už bolo zamračených dní a nenávisti voči sebe samej dosť. Prečítala dosť kníh, filmov, premietala si svoje minulé činy v hlave asi sto krát. No, nakoniec sa rozhodla, že to bude brať ako lekciu. Vyskúšala si život bez zásad, zažila si to na vlastnej koži čo tým získala i čo tým stratila. Ale poviem ti, že viac určite získala.

Získala skúsenosť, môže sa poučiť, už viac nebude nikoho súdiť a nikdy nebude vyhlasovať, že sa jej niečo netýka. Pretože život je učiteľ. Presne vie, čo nám má postaviť do cesty. Neexistuje správne a nesprávne rozhodnutie. Nejde o to aké chyby človek napáchal a koľko ich bolo; ale o to, či si svoje činy uvedomí a napraví ich alebo nie. Všetko je to len na TEBE a na tvojom ROZHODNUTÍ.

Ak si prechádzaš vo svojom živote čímkoľvek, VŽDY rob to, čo ti hovorí tvoje vnútro. Ak to neskôr považuješ za chybu, netrýzni sa, netrestaj sa dlhšie ako znesieš. Buď vďačná, že si si mohla prejsť peklom, posunie ťa to vpred, ver mi.

Žena o ktorej som písala by so mnou určite súhlasila a poradila by ti to isté. Žena ktorá stratila samú seba a potom sa znovuobjavila a zmierila sa so sebou – je najsilnejšou ženou. A poviem ti, že je to stále tá istá žena. Má v sebe to isté dobro aj to isté zlo, no už je múdrejšia. Vie ako sa má zachovať, stáva sa úprimnejšou voči sama sebe, miluje sa taká aká je. Miluje sa a preto zaujíma voči svojej minulosti iba pozitívny postoj, aby jej prítomnosť bola šťastná a aby sa jej darilo v každej sfére života. Už si viac nebude ubližovať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.