Ockove dievčatko, jeho malá princezná. Mnohí tatovia sa zo začiatku obávajú toho, keď sa im narodí dcéra, pretože ju budú musieť strážiť ako oko v hlave. Napokon sa do nej tak zaľúbia, že sa pre nich stáva celým vesmírom. A práve ich správanie do veľkej miery ovplyvňuje náš celkový život a to, kým sa v dospelosti staneme. Často aj bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. 

V prvom rade ide o ten pocit ochrany, ktorý ti poskytne. Vieš, že pri ňom ti nič nehrozí a nič sa ti nestane. Otec sa stáva tvojím prvým skutočným mužským vzorom a je úplne normálne, že iných budeš porovnávať práve s ním. Hovorí sa predsa, že žena si do istej miery hľadá partnera podobného práve mužovi, ktorý ju vychoval.

A keď si to tak vezmeš, naozaj na tom niečo je. Práve tvoj ocko ovplyvňoval v detstve to, ako si vnímala chlapov a ich postoj k vzťahom. Sledovala si, ako sa správal k mamine, ako sa správal k tebe a to nepriamo môže ovplyvniť to, čo budeš v dospelosti očakávať od svojich vzťahov. Pretože si myslíš, že presne takto by to malo v láske fungovať.

zdroj: Unsplash/Bermix Studio

Nie je to však len o láske a pohľade na iných mužov. Rodič dokáže ovplyvniť aj tvoj pohľad na samu seba a zároveň môže formovať sebavedomie. Ak ti v detstve pravidelne opakoval, aká si nádherná, šikovná, múdra a talentovaná, určite si o tom nepochybovala, pretože si na to nemala dôvod. Verila si jeho slovám a toto poznanie si si so sebou niesla počas celého dospievania.

Dobrý vzťah s otcom tak môže ovplyvniť aj to, ako sa na seba budeš pozerať. Ak ti takéto veci zase nehovoril, je veľmi pravdepodobné, že budeš o sebe pochybovať a tvoje sebavedomie bude nižšie. Je to aj z dôvodu, že každé malé dievčatko chce byť v očiach svojho tatuša tou najlepšou a keď nepríde spätná väzba, to nadšenie sa začne vytrácať.

Vďaka dobrému vzťahu s ním si sa určite naučila množstvo vecí, pretože ste spolu trávili veľa času. Mnohé z nich si si pritom doteraz ani nemusela uvedomiť, no naozaj sa formujeme už od detstva. Teraz by si to svojmu ockovi mala oplatiť a tráviť s ním viac času. Pre neho ostaneš navždy jeho malým dievčatkom. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.