Pexels/Polina Zimmerman

Vzťahy rodičia-deti vedia byť niekedy poriadne komplikované. Hlavne v tých prípadoch, ak sú medzi nimi veľké vekové rozdiely.

Podľa týchto signálov zistíš, že máš so svojimi rodičmi toxický vzťah a mali by ste na ňom spoločne zapracovať.

Porovnávajú ťa s ostatnými

Ak ti hovoria vety typu: „Ale ona taká nie je.“, „Pozri sa na ňu, ako jej to ide.“, „Nemohla by si byť ako ona?“, „Mala by si sa snažiť ako ona.“. Tieto vety sú pre každý vzťah toxické. Rodičia by mali deti porovnávať iba s tým, aké boli a aké sú teraz.

Neprejavujú ti lásku

Keď ti nehovoria žiadne milé slovíčka, ani to ako ťa majú radi, alebo že sú za teba vďační a robíš im radosť. Samozrejme, aj tento vzťah (podobne ako partnerský) je založený na skutkoch, no deti potrebujú aj slová.

zdroj: Pexels/Polina Zimmerman

Nevidia nič z toho, čo urobíš

Situácie, kedy nevidia poupratovaný byt, ale všimnú si neumyté riady. Keď nevidia samé jednotky, ale všimnú si jednu-dve trojky. Keď nevidia tvoje úspechy, ale všimnú si tvoje jediné rebelstvo. Zdravý vzťah by si mal všímať všetky veci.

Nepodporujú ťa

Keď nevedia oceniť tvoje koníčky, keď nechápu tomu, čo ťa robíš šťastnou, alebo keď ti dokonca zakazujú robiť niečo, čo miluješ. Toto je jedno veľké nie. Práve rodičia by mali byť tvoji prví fanúšikovia.

zdroj: Pexels/Polina Zimmerman

Berú tvoje názory na ľahkú váhu

Keď si nevšímajú tvoje názory a neberú ich do úvahy. Vidia len seba a myslia si, že máš rovnaké názory ako oni.

Nemajú na teba čas

Ak sa stále vyhovárajú na to, že cez víkend spolu niečo podniknete, pretože cez týždeň na to nie je čas, je to zlé. Rovnako je to zlé aj vtedy, keď sa s tebou cez týždeň nevedia porozprávať na dlhšie než 10 minút, pretože sú unavení z práce.

Neakceptujú tvoje rozhodnutia

Keď ti neschvaľujú priateľov, partnerov, prácu, alebo koníčky. V mladom veku sa to dá pochopiť, no ak ťa neakceptujú a nerešpektujú ani po tom, čo si dosiahla 18 rokov, nie je to zdravý vzťah.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife