unsplash.com

Ľudia veľakrát zotrvávajú v toxickom vzťahu s niekým, kto je slabochom. Niekto, kto nemá dostatok sebaúcty aby odišiel. Niekto, kto toleruje oveľa menej, ako by si druhý zaslúžil.

Ak však niekto prežil rozvrat, vzostup a pád, aby mohol začať odznova, táto osoba je nesmierne silná a odvážna. Je silná,  pretože dokázala zabudnúť a vykročiť pravou nohou do novej etapy života. Áno, je trochu poznačená, no nikto neprejde cez oheň bez popálenia.

Myslela som si, že som silná, keď dokážem vydržať tak veľa. Silná, pokiaľ niekomu verím a rešpektujem vlastné pocity. Silná, pretože niekoho veľmi milujem. Keď sa ľudia pýtajú na neho a náš vzťah, nepozerám sa naň negatívne. Vidím tam lásku.

Láska zahalená popolom a chaosom. Pretože možno nebol iba on tým toxickým článkom nášho vzťahu. Ja som opäť vstúpila do rovnakých vôd, aj keď som tušila, kam ma to zavedie. Pravdou je, že on je ten, kto ukončil náš vzťah. Nikdy by som sa ho nebola vzdala, ak by tom sám neurobil. Pokúsila by som sa našu lásku zachrániť, pokiaľ by úplne nezmizla. 

Bol ako nejaká droga, vďaka ktorej som sa vznášala v nebesiach a pociťovala abstinenčné príznaky, keď nebol pri mne. Nevedela som o drogách nič, no bola som si viac než istá, že k ľuďom získaš rovnaký návyk ako k nejakým látkam. A táto závislosť ťa pomaly ničí.

zdroj: unsplash.com

Jednu noc mi povedal zbohom, avšak mňa to už viac nebolelo. Akoby som nemala žiadne city. A toho som sa obávala najviac. Bola som toľkokrát zranená, až ma to nijak neznepokojilo.

Najťažším z toho všetkého však nebol koniec. Nakoniec mi poďakoval, pretože asi prišiel na to, čím všetkým som si kvôli nemu prechádzala a čo som mu bola schopná za celé tie roky dať.

Nepochybovala som o tom, že ho milujem a dokážem kvôli nemu spraviť naozaj čokoľvek. Investovala som svoj čas a energiu do niečoho, čo bolo totálne zničené, aj napriek tomu, že som za to bojovala. Bojovala som ako blázon, Kvôli jeho láske.

No bol to vzťah plný hier a pochybností. Pochybovala som o svojich činoch, o každom jednom slove, ktoré som vypustila z úst. Nakoniec som sa aj tak musela ja ospravedlňovať, akoby som jediná urobila chybu. Len preto, aby som mu urobila po vôli a vyčarovala  mu úsmev na perách. 

Potom si však spomeniem na to dobré. Spoločné večery, vďaka ktorým som chcela zastaviť čas. Stačil krátky pohľad a fráza, vďaka ktorej som okamžite vedela, že sa niečo stalo. Skutočnou pravdou bolo, že iba on vedel, čo sa so mnou skutočne deje. A ja som ho za to milovala.

Jeho správy ma každé ráno prebúdzali a v noci mi vďaka nim preukazoval svoju nehynúcu lásku. Netuším, či vedel, ako veľmi ho milujem. No napriek jeho zlým stránkam, bol jediným chlapom, ktorého som tak veľmi milovala.

zdroj: unsplash.com

A viem, že to znie bláznivo. Ako môžem milovať niekoho, s kým mám toxický vzťah? Pravda o toxických vzťahoch je tá, že nie vždy sú také zlé. Z určitého dôvodu totiž ľudia tie zlé veci tolerujú.

Skončilo sa to však a ja som sa pohla ďalej. 

V každom jednom chlapovi, s ktorým som bola odvtedy na rande, však hľadám kúsok z neho. Každučký deň o ňom premýšľam a som si vedomá toho, ako veľmi ho aj napriek tomu všetkému milujem.

Potom si však spomeniem na všetko negatívne, čo mi ten vzťah priniesol. Pochybovala som o všetkých možných motívoch. O každom jednom chlapovi, ktorý sa vyskytol v mojom živote som si myslela, že bude mojím ďalším partnerom. No vedela som, že všetko aj tak dopadne zle.

Kým som si uvedomila, že normálne vzťahy nie sú o kriku a bojoch, prešla dlhá chvíľa. Zrazu som však zatúžila po niekom, kto by sa ku mne správal ako ku kráľovnej, pretože si to sakra zaslúžim. Začala som sa stretávať s naozaj dobrými chlapmi, no nakoniec som ich aj tak od seba odohnala.

Postupne som opäť začala vyhľadávať toxický vzťah. Akoby som musela vyplniť tú prázdnotu vo svojom srdci. A keď som takýchto sprostých chlapov našla, zase som len sedela v kúte a plakala. Pretože mi ublížili. No aj tak som sa nedokázala sama zo seba poučiť.

zdroj: unsplash.com

Život po toxickom vzťahu je ako zotavovanie. Musíš si pripustiť, že niekde je problém a tým nemyslím problém v partnerovi. Ten problém je v tebe a ty sama ho musíš najskôr vyriešiť, aby si mohla získať chlapa, ktorého si zaslúžiš. 

Najskôr musíš pomôcť sebe až potom druhým. Sedela som pri konferenčnom stolíku a uvedomila som si, že vyzeral oveľa lepšie, ako keď som ho spoznala. Chytil ma za ruku a pozrel sa mi hlboko ho očí. Povedal mi, že nikdy nevidel nič krajšie. Ja som si však s úsmevom uvedomila, že ma k nemu už absolútne nič neťahá.

Myslím, že kúsok zo mňa by ho vždy miloval. V kútiku duše by som verila v jeho lepšie kvality a klady. No už som ho nechcela. Netúžila som po ešte väčšom trápení.

Pozrela som sa na neho a prišla som na to, aká som bola na ňom závislá. Skončilo sa to však. Tie sladké okamihy, ktoré sme spoločne prežívali pominuli a každý z nás odišiel inou cestou. Konečne som prišla na to, že si zaslúžim oveľa viac, ako mi bol on schopný dávať. 

 

Zdroj: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating