Milujeme ju všetci, hodí sa ku všetkému a vyzerá dobre. Reč je o koženke, ktorá snáď nikdy nevyjde z módy. Toto sú zaujímavosti o nej, ktoré si určite nevedela.

1, V 50. rokoch zažiaril v koženke Marlon Brando a to vo filme Divoch. Koženka sa stala symbolom rebelstva a ak by si v tej dobe išla do školy v koženke, riskovala by si vylúčenie.

2, Keď v roku 2014 mali Kim Kardashian a Kanye West svadbu, Kanye si obliekol bundu s nápisom Just a Kim si cez šaty prehodila koženku s nápisom Married.

3, Najdrahšia kožená bunda v histórií je bunda Michaela Jacksona v klipe Thriller a bola červená. V aukcii sa predala za 1,8 milióna dolárov.

4, Taktiež aj Madona preslávila koženú bundu s roztrhanými nohavicami, s rukavicami bez prstov a s veľa retiazkami. Tento štýl a koženku preslávila v 80. rokoch.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: pinterest.com

5, Prvú motorkársku bundu navrhol v roku 1928 Irvin Schott. Šikmý zips mal praktický účel: aby sa vrch pri sedení na motorke nevrstvil a aby motorkárovi nič nevypadlo z vačku. Designer pomenoval tento výtvor Perfecto.

6, Kedysi boli kožené bundy veľmi ťažké a ak letci pred vstupom do lietadla zmokli alebo sa spotili, vo vysokej nadmorskej výške tento kúsok na nich zamrzol. A tak v 50. rokoch nahradzujú letecké kožené bundy varianty z nylonu (tento materiál má skvelé izolačné vlastnosti a rýchlo schne) 

7, V 70. rokoch sa v koženej bunde s kombináciou úzkych džínsov objavila aj Olivia Newton, ktorá zažiarila v Pomáde a tento look sa stal ikonickým. 

8, Koženú bundu mal v šatníku aj pápež František. Unikát s jeho podpisom bol vydražený v roku 2014 za 57 500 eur. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.