Článok vznikol v spolupráci s Riverpark Dance School. 

Monika a Matúš sú manželia, ktorí si tancujú životom a vzdelávajú v tanci aj ostatných. Takýto živý párik len tak hocikde nestretneš. Obaja sú z Bratislavy, kde vyučujú populárny tanec, s ktorým zahviezdiš na každej party či večierku.

Ahojte, v Riverpark Dance School vyučujete populárny tanec New Style Hustle, ktorý si získal obľubu aj vo svete. V čom je podľa vás tento tanečný štýl jedinečný?

Matúš: New Style Hustle je jedinečný v hudbe, na ktorú sa dá tancovať a vo voľnosti, ktorú v tanci dáva obom partnerom. Tancuje sa na klubovú hudbu od diska, cez house až po súčasný pop či R’n’B. No a práve široká hudobná škála, robí z tohto tanca univerzálny párový tanec, ktorý si spoločne v páre vieš užiť a zatancovať v klube či na ktorejkoľvek tanečnej párty. New Style Hustle umožňuje vkladanie pohybov z iných tanečných štýlov, či pohybov/feelingu daného tanečníka a tým vytvára každý tanec absolútne originálnym a jedinečným s rôznou príchuťou v závislosti od páru, ktorý ho tancuje.

Monika: A skvelé na tomto tanci je, že sa mu môže naplno venovať ktokoľvek a ozaj v akomkoľvek veku. A v neposlednom rade je jedinečný vďaka všetkým, ktorí ho tvoria s nami, komunite tu v Bratislave a takisto vo svete.

zdroj: Riverpark Dance School

Ako dlho sa venujete tancu, čo vás k nemu priviedlo a prečo práve New Style Hustle?

Monika: Obidvaja sa venujeme od malička tancu, Matúš sa od svojich 7 rokov do 18-tich venoval súťažne akrobatickému Rock and Rollu a mňa rodičia dali do tanečnej ako 4-ročnú, prešla som si rôznymi tanečnými štýlmi a až som zakotvila pri tých street dancových. A keď sme sa dali dokopy, hľadali sme nejakú spoločnú aktivitu a keďže sme sa tancu v nejakej forme venovali predtým obaja, tak sme si našli práve tanec. Najprv sme vyskúšali swingový tanec Boogie Woogie, od ktorého sme sa potom dostali k New Style Hustlu. Na New Style Hustle ma chytila jeho rozmanitosť, ktorú ponúka, sloboda v pohybe, keďže ide o freestylový párový tanec a hudba, na ktorú sa dá tancovať. Vieš do neho vložiť kus seba, či už si tanečník alebo netanečník.

Matúš: V Rock and Rolle sa hlavne tancuje choreografia, ktorú máte vopred nacvičenú. Na New Style Hustly sa mi páči práve tá voľnosť a kreativita, ktorú pri tanci dáva. Proste vás ten tanec baví a napĺňa energiou a nie je to iba športový výkon.

Aktuálne máme rozbehnutú svadobnú sezónu. Vedia na svadbách vaši žiaci tieto tanečné kroky využiť?

Matúš: Samozrejme! Pre New Style Hustle nemusíte v hudbe hľadať žiadne špecifické rytmy a viete si zatancovať na takmer všetko pokiaľ v tom nájdete rytmus, na ktorý viete kráčať.

Monika: Presne ako hovorí Matúš. Ja si myslím, že na svadby je New Style Hustle ideálny práve pre jeho hudobnú univerzálnosť. Ľudia si ho vedia zatancovať na hudbu, ktorú majú radi, či už by to bolo vo vlastnej obývačke, na hodine, party, plese či svadbe. Mávame aj súkromné hodiny, kam nám chodia manželské páry, aby mohli hviezdiť na spoločenských udalostiach.

zdroj: Riverpark Dance School

Nevadí, ak niekto príde na hodinu ako úplný začiatočník?

Monika: Vôbec to nevadí! Máme taký mix ľudí, ktorí sa tancu venovali alebo venujú a potom veľa aj takých, ktorí sú v tanci úplní “fresheri” začiatočníci . Každý sme iný a inou rýchlosťou sa učíme, preto sa snažíme pristupovať na hodinách čo najindividuálnejšie ku každému, ako sa len dá. Všetky naše hodiny sú otvorené pre každého a keďže učíme dvaja, vždy sa jeden z nás vie venovať aj úplnému začiatočníkovi. Hlavne sa netreba báť, tancovaním a tréningom sa to postupne všetko nachytá na každého.

Ľudia sa do Riverpark Dance School častokrát prídu aj zabaviť a objaviť niečo nové. Čo zažijú na hodine New Style Hustle?

Matúš: Určite si vyskúšajú niečo nové a iné. Naším cieľom nie je naučiť vás 5 krokov a 1 variačku. Naším cieľom je naučiť vás komunikovať so svojim tanečným partnerom tancom, navzájom si dávať priestor, vnímať sa a dôverovať jeden druhému. To, že pritom robíme navyše spoločný krok je bonus.

Monika: Matúš to stručne krásne zhrnul, ale predsa to trošku rozpíšem. Naše NSH hodiny sú v tom iné, že sa nezameriavame na učenie choreografie, ale snažíme sa ľudí naučiť predovšetkým správnej technike vedenia (leading/following).

Bežná hodina prebieha zhruba takto: na začiatku sa spoločne rozohrejeme rôznymi cvičeniami na footwork “basic step” a styling, následne sa zameriame na konkrétny nový move/figúru, s ktorou už ďalej pracujeme. Čo najdetailnejšie si všetko vysvetlíme a potom si ho už každý pár svojím tempom skúša. My si postupne všetkých prechádzame a osobne pomôžeme každému, aby sa na konci hodiny cítil v danom move/figúre komfortne. A hlavne chceme, aby sa každý zabavil a odchádzal s úsmevom na tvári. 🙂

zdroj: Riverpark Dance School

Obidvaja ste z Bratislavy, kam radi chodíte a ktoré miesta sú pre vás jedinečné?

Matúš: Máme veľmi radi Staré Mesto a to konkrétne námestie pred Starou tržnicou, či nábrežie Dunaja. Top je aj Sad Janka Kráľa. Počas leta si tu s obľubou chodievame zajamovovať s našimi Hustlermi.

Monika: A veľmi máme radi aj Karloveské Rameno. Odtiaľ máme posledné spoločné chvíle pred našou svadbou a veľmi radi si tu spravíme prechádzku. Bratislava ma plno krásnych miest a som si istá, že o niektorých ešte ani s Matúšom nevieme.

Ako ste spomenuli, New Style Hustle je párový tanec, môžu na hodinu prísť aj jednotlivci?

Matúš: Prekvapivo väčšina ľudí k nám na hodinu prídu ako jednotlivci a na hodine si nájdu tanečného partnera, takže áno vítaní sú aj jednotlivci, ale prísť v páre je vždy výhodou. New Style Hustle patrí medzi tzv “social dance”, čo znamená, že na hodine sa partneri navzájom striedajú tak, aby si mohol a vedel zatancovať každý s každým.

Čo by ste chceli odkázať všetkým, ktorí váhajú nad návštevou vašich tanečných hodín, prípadne sa chcú naučiť tancovať?

Matúš: Ak máte radi hudbu, klepká vám nohou alebo prstami, keď počujete dobrý song, tak potom nemáte čo riešiť a príďte to vyskúšať.

Monika: Súhlasím so svojím manželom 🙂 Stačí sa len odhodlať a prísť, my sa o zvyšok s radosťou postaráme.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.