Prepáč, nie som pripravená na vzťah. Si pre mňa až príliš dobrý či zlý. Bojím sa, že ťa nezvládnem, že ma budeš súdiť, že sa zaľúbim až tak moc, že stratím samú seba. Snáď aspoň s jednou z týchto viet si sa určite stretla, ak si ich sama nevyslovila nielen pred sebou, ale aj pre ním.

Bála si sa ísť do vzťahu, pretože si sa bála svojej vlastnej straty. Chápem, ja som sa bála toho istého pocitu. Bála som sa, že keď dám do toho vzťahu viac, doplatím na to. Lenže bol to len pocit, ktorý plynul zo strachu. A keby som to tak aj naďalej uplatňovala, prišla by som o toho najúžasnejšieho človeka pod slnkom. Každý máme svoje strachy… Niekto má fóbiu z pavúkov, niekto sa dokonca bojí nafukovacích zvieratiek a niekto sa bojí vzťahu. Niečoho pre nás tak prirodzené. Ale prečo?

Pretože sa bojíme, že sa zamotáme, namotáme, nešťastne zaľúbime, až nás to napokon zlomí, po každej stránke nášho ja. Ale je to len obyčajný strach, z niečoho, čo vlastne ani nie je. Nikdy nemôžeš stratiť samú seba. Pretože si človek, si bytosť, s pocitmi, s myšlienkami, ktoré zdieľaš len sama so sebou a to ti nik nemôže zobrať. Nik nemôže ukradnúť tvoju identitu, ani sa zahrávať s tvojím srdcom, pokiaľ to ty sama nedovolíš. Nemôžeš stratiť samú seba, len ten pocit, ktorý ťa donúti si to myslieť, že to vlastne už nie si ty.

Môže sa stať, že sa vo vzťahu zmeníš, no ak po čase uvidíš, že k zlému, odíď. Nie si zlý človek, len si možno na chvíľu zišla z cesty. Nestratila si samú seba, len si sa vzdialila, pretože si chcela nasledovať niekoho iného miesto seba. A presne podľa toho si sa tak správala, hovorila, alebo obliekala. Jednoducho aj to je istá časť, etapa tvojho života, ktorou si prejdeš a niečomu ťa naučí. Nie vždy je to ľahká a krásna prechádzka. Nie, je to cesta plná strastiplných nástrah, ktoré keď zvládneš, vyhráš. A poraziť, alebo vyhrať môžeš vždy len sama nad sebou. Ty sama rozhoduješ o tom všetkom, aj o tom či sa budeš cítiť stratená.

Takže ak nabudúce budeš o tom a o sebe pochybovať, nerob to. 
Môže sa stať, že napokon kvôli pocitu straty samej seba hlavne vo vzťahu, prídeš o toho jediného človeka, ktorý ťa miloval nadovšetko a o budúcnosť, ktorú si vždy chcela. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.