Smutná žena prežíva emocionálne vyhorenie

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vieš, čo je to emocionálne vyhorenie? Podľa portálu Healthline ide o vyčerpanie z dôsledku nahromadeného stresu z osobného alebo pracovného života. Potvrdzuje to aj web Psychology Today, ktorý upozorňuje zároveň na to, že môže výrazne ovplyvniť náš život, preto je dôležité s ním niečo robiť.

Mávaš aj ty pocit, že nemáš žiadnu kontrolu nad tým, čo sa deje v tvojom živote? Možno sa nájdeš v týchto príznakov, ktoré sa spájajú práve s emocionálnym vyhorením. Čím skôr to začneš riešiť, tým ľahšie môžeš nájsť spôsob, ako sa z toho dostať von.

Emocionálne vyhorenie môžeš odhaliť aj týmito príznakmi:

  • problémy so sústredením,
  • strata motivácie,
  • nervozita a podráždenosť,
  • únava a problémy so spánkom,
  • bolesti hlavy,
  • zmena chuti do jedla,
  • pocity beznádeje a pesimizmu,
  • apatia,
  • pocit strachu,
  • depresia.

Smutná žena s hlavou v dlaniach
zdroj: Unsplash/Sam Burriss

Ako sama vidíš, ide o vážny problém, ktorý môže mať dopad na tvoje fyzické aj duševné zdravie. Najčastejšími príčinami vzniku môžu byť dlhodobá práca pod tlakom, strata blízkeho človeka (rozchod alebo smrť), zdravotné problémy, finančná situácia, nezhody vo vzťahu, výchova detí a mnoho iných. Tieto patria k tým najbežnejším spúšťačom.

Ako sa z neho dá dostať?

V prvom rade si musíš priznať, že sa ťa emocionálne vyhorenie týka a máš s ním problém. Nie je hanba to otvorene povedať. Ak by si to v sebe dusila dlhšie, bolo by to ešte horšie. Najlepšie by bolo, ak by si hľadala tvoj spúšťač, pretože tak sa dá lepšie pracovať na náprave. Skús sa pozrieť do svojho vnútra a pátrať po tom, čo ťa trápi najviac.

Pokojne si dopraj trochu času pre seba a vezmi si v práci voľno. Musíš sa snažiť eliminovať kontakt s tým, čo ti spôsobuje najviac nepohodlia. Najdôležitejšia je teraz starostlivosť o seba. Počúvaj svoje telo.

Ak chceš spať, spi, ak si chceš dať niečo chutné na jedenie, neodopieraj si to. Nezabudni piť veľa vody a ideálne by bolo, ak by si sa trochu hýbala. Najlepším liekom budú dlhé prechádzky, počas ktorých môžeš popremýšľať nad tým, ako sa ti darí. Vyhni sa alkoholu, ktorý môže tvoje stavy beznádeje ešte zhoršovať. Na chvíľku by ti síce uľavil, no potom by to bolo ešte horšie.

V prípade, že by nič z tohto nepomohlo, skús sa s niekým porozprávať. Najskôr môžeš skúsiť rodinu či dobrých priateľov, no pokojne vyhľadaj rovno aj odborníka. V našom článku nájdeš aj tipy, ako sa pripraviť na prvé sedenie so psychológom, aby si z toho bola menej nervózna. Hlavne ty sama musíš chcieť, aby sa to zmenilo a napravilo. 

Zdroj: HealthlinePsychology Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife