Mladá žena je na sedení so psychológom
Pexels/SHVETS production

Posledné dva roky boli náročné, na tom sa určite všetci zhodneme. Kvôli pandémii sa čoraz viac začalo hovoriť o našom psychickom zdraví, ktoré nie je tak v poriadku, ako sme si možno mysleli. Možno aj teba čaká prvé sedenie so psychológom, no ani poriadne nevieš, čo od toho môžeš čakať a ako by malo prebiehať.

Najdôležitejšie je, že si sa odhodlala a chceš vyhľadať odborníka, ktorý ti môže pomôcť s tvojimi problémami. Nie je to absolútne žiadna hanba, ako sa kedysi hovorievalo. Návšteva psychológa (alebo aj psychiatra) je úplne normálna vec, ako keď ideš na preventívnu prehliadku k svojmu odbornému lekárovi.

Aj keď si určite nervózna, prvé sedenie so psychológom zvládneš. Stačí, ak sa vopred trochu pripravíš. Myslieť by si mala napríklad aj na týchto 5 vecí.

Ostane to iba medzi vami

Hovorí ti niečo lekárske tajomstvo? To, čo povieš psychológovi, ostane medzi vami dvoma. Môžeš sa mu ( alebo jej) zdôveriť aj s tajomstvami, ktoré si nikdy nikomu nepovedala. Nemusíš sa obávať toho, že by pobežal za tvojimi rodičmi a všetko im hneď vyklopil.

Úprimnosť na prvom mieste

S predošlým bodom úzko súvisí aj úprimnosť. Tá je veľmi dôležitá. Ak chceš, aby ti sedenie pomohlo, mala by si povedať naozaj všetko, čo ťa trápi. Aj tie veci, ktoré nezvládaš jednoducho. Neboj sa emócií, napríklad plač je úplne prirodzeným sprievodným javom. Môže ti dokonca pomôcť v tom, aby sa ti uľavilo a aby si zo seba dostala všetko, čo ťa ťaží.

Úprimná by si mala byť aj sama k sebe. Nenahováraj si, že je niečo v poriadku, pokiaľ to tak nie je. Aj keď nebude na začiatku jednoduché hovoriť o svojich problémoch a pocitoch, musíš to aspoň skúsiť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórieLife