Žena sa rozcvičuje

Vyber si vhodnú trasu

Hľadaj miesta s minimálnym množstvom áut a ľudí, aby si sa mohla sústrediť na svoj beh. Okolie by malo byť aj esteticky príjemné, aby si si mohla užívať prírodu a udržiavať si pozitívnu náladu. Skúšaj, či ti viac vyhovuje park, príroda či nejaké ihrisko.

Sleduj svoj pokrok

Sleduj svoj čas a vzdialenosť, aby si mohla vidieť, ako sa ti darí a akým smerom sa vyvíjaš. Existuje mnoho aplikácií na sledovanie aktivity, ktoré môžeš použiť. Najlepšie bude, keď budeš nosievať nejaké fitness či inteligentné hodinky. Keď budeš vidieť, že sa zlepšuješ, tvoja motivácia bude rásť tiež.

Ako sledovať fitness ciele
zdroj: Pexels/Ketut Subiyanto

Prispôsob svoju stravu

Beh na dlhé trate je náročný a vyžaduje si zdravú a vyváženú stravu. Jedz potraviny, ktoré obsahujú dostatok bielkovín, zdravých tukov a sacharidov, aby si mohla udržiavať svoju energiu a vytrvalosť.

Dbaj aj na dostatočný príjem tekutín, aby si sa vyhla dehydratácii. Mala by si piť dostatok vody počas celého dňa a počas behu si zober so sebou fľašu s vodou alebo športový nápoj, ktorý obsahuje elektrolyty a sacharidy.

Udržuj si motiváciu

Takýto intenzívny tréning môžu byť náročný a vyžaduje si trpezlivosť a motiváciu. Snaž sa hľadať dôvody, prečo beháš, a udržuj si pozitívne myslenie. Môžeš si napríklad stanoviť ciele a odmeny pre seba, keď napríklad splníš nejaký počet kilometrov.

Vytvor si playlist

Hudba môže byť skvelým spôsobom, ako sa motivovať a zlepšiť svoje výkony pri behaní. Nájdi si hudbu, ktorá ťa motivuje a udržuje ťa v pohybe. Vytvor si svoj vlastný playlist, ktorý si pravidelne púšťaj. Vyber si svoje obľúbené skladby, pretože sa niekedy budeš viac tešiť na danú hudbu než na samotný beh.

Šport podľa povahy
zdroj: Pexels/ Quang Nguyen Vinh

Dbaj na svoje zdravie a odpočinok

Pri behu na dlhé trate je dôležité dbať na svoje zdravie a prevenciu zranení. Pred behom sa dobre zahrej a ponaťahuj, aby si sa vyhla zraneniam a svalovým kŕčom. Ak máš bolesti, neignoruj ich a daj svojmu telu dostatočný čas na zotavenie. Taktiež si dopraj pravidelnú relaxáciu a kvalitný spánok a nechoď nad svoje limity.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness