Žena sa rozcvičuje

Keď chceme chudnúť alebo so sebou niečo robiť, práve beh je tou činnosťou, ktorú si zväčša vyberieme. Niektoré z nás ale môžu mať aj väčšie sny, ako je napríklad maratón. Ak nevieš, ako začať behať na dlhé trate, máme pre teba 10 praktických tipov.

Pokiaľ nemáš s behaním žiadne skúsenosti, pozri si najskôr náš starší článok, ktorý je určený hlavne začiatočníčkam. Keď sa ti podarí nabrať nejaké skúsenosti, môžeš sa pustiť aj do dlhších trás. Ako začať behať, aby si raz mohla odbehnúť maratón?

Vyber si správne topánky

Jedným z najdôležitejších faktorov pri behu je správna obuv. Pri behaní na dlhé trate sa odporúča používať špeciálne bežecké topánky, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali dostatočnú oporu a tlmenie nárazov. Vyber si tenisky, ktoré sú pohodlné a dobre sa ti v nich behá. V tomto smere nešetri, inak by sa ti to vypomstilo.

Začni postupne

Nejdi na to zhurta, ale postupne. Začni s krátkymi trasami a postupne zvyšuj čas a vzdialenosť. Udržuj si rovnomerné tempo a snaž sa vyhnúť príliš rýchlemu začiatku. Ku koncu by si už nevládala.

Mýty o behaní
zdroj: Pexels/Nathan Cowley

Trénuj pravidelne

Ak chceš zlepšiť svoje výkony, mala by si trénovať pravidelne. Skús behať minimálne trikrát týždenne, aby si si udržiavala kondíciu a zlepšovala svoje zručnosti. Ak máš problémy s motiváciou, skús si nájsť bežeckého partnera alebo sa pridaj k skupine, ktorá beháva.

Zlepšuj svoje dýchanie

Beh na dlhé trate si vyžaduje dobre zvládnuté dýchanie. Snaž sa dýchať hlboko a rytmicky, nie plytko, ako by si lapala po dychu. Sústreď sa na svoje dýchanie, pretože to ti pomôže udržať si tempo a zlepšiť výkonnosť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness