muž ukazuje žene pri stromčeku ako sa pripraviť na Vianoce

A je tu Mikuláš! Najkrajšie sviatky v roku sú tu čo nevidieť a ty sa z toho možno ideš zblázniť. Na starosti máš prácu, upratovanie, pečenie, varenie, nakupovanie ingrediencií na koláče, nakupovanie darčekov a ešte k tomu sa musíš postarať aj o rodinu. Ako sa pripraviť na Vianoce a nezblázniť sa z toho?

Štedrý deň je tu čo nevidieť a teba z toho možno už chytá stres. Na to ale môžeš zabudnúť, pretože ti prinášame návod, ako sa na to pripraviť bez zbytočných ťažkostí. Takto svojej rodine pripravíš tie najkrajšie Vianoce bez kriku a zbytočných hádok.

eny si dávajú darčeky na Vianoce
zdroj: Pexels/olia danilevich

Všetko si naplánuj

Bolo by dobré, keby si si na začiatku mesiaca sadla za stôl a spísala všetko, čo máš v pláne spraviť do Vianoc. Neboj sa, stále máš ešte dosť času. Okrem povinností v práci si potrebuješ poupratovať, napiecť a nakúpiť darčeky.

Počas víkendov by si teda mohla upratať. Alebo si to rozkúskuj na dni. Každý deň uprac jednu miestnosť či urob inú činnosť. Napríklad v pondelok poumývaj okná, v utorok dôkladne utri prah, v stredu povysávaj, v štvrtok umy podlahy a v piatok vyzdob celý dom.

Popri tom môžeš postupne robiť koláčiky. Máš na to ešte dva víkendy, takže hravo stihneš štyri cestá. Po ceste z práce sa môžeš zastaviť v obchodnom centre a nakupovať.

žena napiekla koláče
zdroj: Pexels/Nicole Michalou

Porozdeľuj povinnosti

Ak ste viacčlenná rodina, máš výhodu, pretože môžeš všetky povinnosti porozdeľovať pomedzi vás. Takto hravo všetko stihnete, a to ešte predčasne. Už po týždni budeš mať pokoj s bežnými činnosťami, ako je napríklad dôkladné upratovanie celého bytu.

Vyriešiť sa to dá aj v prípade, keď máš malé detičky alebo teda, keď majú viac ako dva roky. Hravým spôsobom ich zapoj do domácich prác. Nechaj ich napríklad vykrajovať koláče, samozrejme, pod dozorom. Rovnako to môžeš spraviť aj s ozdobovaním stromčeka, prípadne umývaním veľkých francúzskych okien zvnútra.

rodina ozdobuje stromček
zdroj: Pexels/Jonathan Borba

Zabudni na sociálne siete

V tomto predvianočnom čase by si mala zabudnúť aj na sociálne siete, ktoré sú veľkými žrútmi času. Za ten čas, čo pozeráš videá na TikToku či Instagrame, môžeš stihnúť nakúpiť či umyť všetky okná v dome, vyvaľkať jedno cesto a možno aj upiecť jeden plný plech koláčov. A možno aj všetko dokopy.

Ak tráviš príliš veľa času na sociálnych sieťach, potom sa nesťažuj, že sa nestíhaš pripraviť na sviatky.

Inšpiruj sa

Ako sa pripraviť na Vianoce tak, aby si všetko zvládla bez ujmy? Nuž, odpoveď nájdeš napríklad aj v našich článkoch. Jeden z nich sa sústredí na to, ako si užiť predvianočný adventný čas a čo by si počas neho ešte mala stihnúť spraviť.

kamaráti pri stromčeku
zdroj: Pexels/olia danilevich

Alebo zbehni na kávu s kamarátkami, ktoré ti povedia, ako na tom sú oni a ako budú počas domácich prác postupovať. Aj takáto inšpirácia je na nezaplatenie. Určite ti ale ochotne poradia aj psychológovia, ktorým stačí zavolať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife