Či sa to niekomu páči alebo nie, život každého úspešného človeka je o každodennom vzdelávaní. Na svete neexistuje nik, kto by ovládal všetko a tí najmúdrejší ľudia vedia, aké dôležité je neustále sa učiť niečo nové. Čím skôr sa však niečo naučíš, tým skôr môžeš prejsť k učeniu sa niečoho nového. A presne s tým ti môže pomôcť nasledovná technika.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Autorom tejto metódy je profesor chirurgie na Harvarde, Dr. B. Price Kerfoot.Dokázalo sa, že vďaka nej sa dokážeš naučiť čokoľvek až o 50% jednoduchšie. Technika je pritom ideálnou na zapamätávanie si rôznych faktov, či na rozširovanie slovnej zásoby či už v našom, alebo cudzom jazyku.

Všetko, čo musíš urobiť, je napísať si heslovité informácie, ktoré sa chceš naučiť, na malé kartičky. Posnaž sa, aby išlo vždy ideálne o 1 slovo, maximálne o niekoľko slovné spojenie. Na druhú stranu tejto kartičky si napíš otázku prislúchajúcu k danému slovu alebo jeho preklad. Napríklad:

Rub kartičky: V ktorom roku sa narodil XY? Jej líc: 18xx

Rub kartičky: Ako sa povie učenie po anglicky? Jej líc: learning.

unsplash.com

Teraz si priprav 2 krabičky a všetky karty vhoď do jednej z nich (ideálne zložené, aby si po vytiahnutí zbadal najprv otázku a nie odpoveď 🙂 ). Ak odpovieš správne, kartu prehoď do druhej krabičky. Ak odpovieš nesprávne, ponechaj ju v prvej.

Trik tejto metódy spočíva v tom, že si opakuješ a neustále sa vraciaš len k tým veciam, ktoré ešte neovládaš, zatiaľ čo pri „obyčajnom“ učení tvoju pozornosť rozptyľujú aj tie, ktoré už vieš. Tým vlastne zabíjaš čas a tvoje učenie sa stáva neefektívnym.

Teóriu by si teda ovládal, teraz je čas preniesť ju do praxe.

Zdroj: lifehack.org