Či sa to niekomu páči alebo nie, život každého úspešného človeka je o každodennom vzdelávaní. Na svete neexistuje nik, kto by ovládal všetko a tí najmúdrejší ľudia vedia, aké dôležité je neustále sa učiť niečo nové. Čím skôr sa však niečo naučíš, tým skôr môžeš prejsť k učeniu sa niečoho nového. A presne s tým ti môže pomôcť nasledovná technika.

Autorom tejto metódy je profesor chirurgie na Harvarde, Dr. B. Price Kerfoot.Dokázalo sa, že vďaka nej sa dokážeš naučiť čokoľvek až o 50% jednoduchšie. Technika je pritom ideálnou na zapamätávanie si rôznych faktov, či na rozširovanie slovnej zásoby či už v našom, alebo cudzom jazyku.

Všetko, čo musíš urobiť, je napísať si heslovité informácie, ktoré sa chceš naučiť, na malé kartičky. Posnaž sa, aby išlo vždy ideálne o 1 slovo, maximálne o niekoľko slovné spojenie. Na druhú stranu tejto kartičky si napíš otázku prislúchajúcu k danému slovu alebo jeho preklad. Napríklad:

Rub kartičky: V ktorom roku sa narodil XY? Jej líc: 18xx

Rub kartičky: Ako sa povie učenie po anglicky? Jej líc: learning.

unsplash.com

Teraz si priprav 2 krabičky a všetky karty vhoď do jednej z nich (ideálne zložené, aby si po vytiahnutí zbadal najprv otázku a nie odpoveď 🙂 ). Ak odpovieš správne, kartu prehoď do druhej krabičky. Ak odpovieš nesprávne, ponechaj ju v prvej.

Trik tejto metódy spočíva v tom, že si opakuješ a neustále sa vraciaš len k tým veciam, ktoré ešte neovládaš, zatiaľ čo pri „obyčajnom“ učení tvoju pozornosť rozptyľujú aj tie, ktoré už vieš. Tým vlastne zabíjaš čas a tvoje učenie sa stáva neefektívnym.

Teóriu by si teda ovládal, teraz je čas preniesť ju do praxe.

Zdroj: lifehack.org

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.