Každý máme na cestovanie svoje dôvody – niekto sa len tak rád túla, lebo sa nevie usadiť, ďalší miluje spoznávanie nových kultúr, iný proste túži na všetko zabudnúť a nechať to tak, a niekto rád spoznáva nových ľudí. Cestovanie sa akoby stáva spôsobom, akým sa ľudia vyrovnávajú s rôznymi situáciami a okolnosťami z ich osobného života.

Keďže cestovanie pre každého znamená niečo iné a každému dáva iné možnosti, pre každého cestovanie predstavuje také pretrvávajúce kúzlo. Človek, ktorý cestuje je šťastný. Raz som čítala citát sv. Augustína: „Svet je kniha, a ten, kto necestuje, číta len jednu stranu.“

Zdroj: www.neolaia.gr

Zdroj: www.neolaia.gr

V „knihe sveta“ je každá strana iná. Všetko je nové, všetko sa mení. Myslím, že to je dôvod, prečo cestujeme – my chceme zmenu. Či už si ideš prezrieť pyramídy alebo sa stretneš s novou kultúrou len niekde v susednom Maďarsku. Či cestuješ za prácou a učením, alebo za oddychom, či niekde ideš na mesiac alebo rok, robíš to preto, lebo hľadáš zmenu. Chceš zmeniť seba, svoj postoj, každodenný život alebo dojmy z inej kultúry.

Zmena je výhoda, ktorú ti cestovanie prináša. Ty to všetko časom nájdeš. Nájdeš niečo iné. Niečo nové. Niečo neobjavené. Niečo nepoznané.

„Kniha sveta“ ti pomôže zistiť, kto si. Pripomenie ti tie krásne chvíle, na ktoré v dnešnom svete zabúdame. Áno, v dnešnom modernom svete, kedy každá druhá rodina platí hypotéku, žije od výplaty k výplate a rodičia sa ledva stretnú s deťmi, si proste na túto idylu zvykneme a dni sa pre nás stanú celkom obyčajné, nudné.

Pod ťarchou všetkej práce a povinností, strácaš prehľad o tom, čo je pre teba dôležité a aké sú tvoje ciele. Uviazneš tak v každodennom dochádzaní do práce a z práce, niekedy sa zastavíš po brata na futbal, až zabúdaš, aké to je žiť.

zdroj: favim.com

Zdroj: favim.com

Keď som doma, väčšinou si všetko naplánujem aj mesiac dopredu. Prečo? Keďže sa moje dni veľmi nelíšia – cestujem do školy a zo školy, pracujem, občas zájdem do posilky, na nákupy či na kávu, spím, jem a toto celé sa opakuje dookola, nie je až také ťažké uhádnuť, ako bude vyzerať môj deň zhruba o pár dní.

Ale na cestách je to iné. Každý okamih predstavuje nový začiatok. Žiadny deň nie je rovnaký. Nevieš naplánovať, čo presne sa stane, tu nie je žiadne dochádzanie, žiadne schôdzky, ani práca, ani naplánované stretnutia. Len ty a tvoje áno. Tvoje áno zmenám a nevšednosti.

Je nutné si povedať, že takýto životný štýl nie je pre každého. Takýto život je pre tých, ktorí majú túžbu niečo zmeniť alebo proste odísť. Každý chce vidieť svet, vidieť niečo odlišné, skúsiť niečo inak. Toto nové, vzrušujúce a nevšedné dobrodružstvo, túto zmenu, zažiješ vtedy, keď budeš cestovať. Tvoje dni viac nebudú diktované časom prednášok alebo pracovnej doby, ale meniacim sa vetrom túžby tvojho srdca.

V mori slobody, bez kompasu, ktorý by ťa viedol, s ničím čo by určovalo tvoj smer, budeš hľadať niečo nové, niečo neviditeľné – budeš chcieť navštíviť ďalšiu stranu svetovej knihy, … i keď len na chvíľu.

Zdroj: pexels.com

Zdroj: pexels.com

Toto je to, čo robí cestovanie tak zaujímavým, fascinujúcim a bádajúcim. Cestovanie ťa volá. Láka ťa na výlety po nových krajinách a neznámych utópiách. Ponúka ti oddych a útočisko pred chaosom. Ukazuje ti nové miesta, ľudí a kultúry. Stále ti dáva niečo nové.

Na tejto ceste si vodičom svojho vlastného sedadla, a hoci je to neviditeľné, stále ťa niečo bude hnať vpred a ty nebudeš robiť nič iné ako sa usmievať. Keď sa pozrieš okolo seba na ostatných vodičov, tiež sa budú usmievať. My všetci sa smejeme spolu s vedomím, že niečo nové nás čaká na ďalšej zákrute – nové dobrodružstvo, nová výzva, nová známosť, nová krajina.

Zdroj: pexels.com

Zdroj: pexels.com

Tak neváhaj, nechaj sa viesť a poď. Pozývam ťa na cestu, o ktorej tak dlho snívaš. Otvor knihu a otoč. Je to na novej strane.  Hneď na ďalšej zákrute.

cover photo: pinterest.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.