Kedysi mali ľudia maximálne 5 fotiek z detstva či dospievania, a aj to len v zámožnejších rodinách. Dnes si kupujeme externé pamäte, aby sme si mohli zálohovať kvantum selfíčok. Ak sa však radi fotíte vo fitku, mali by ste zbystriť pozornosť…

Už ste si dnes skontrolovali, čo je nové na Facebooku? Určite vám v novinkách ukázalo aj priateľa či priateľku, ktorí chcú všetkých zaujať svojím vymakaným životným štýlom. A pritom to začalo tak nevinne. Nenápadne sa odfotil/a v novom predraženom športovom tričku, ktoré bolo motiváciou k prvotnej návšteve fitnesscentra. A z pár fotiek sa stala každodenná rutina. Nech dá ruku hore ten, komu to ešte nelezie na nervy. Ak ju nechcete zdvihnúť, môže to byť znamenie, že aj vy patríte k menovanej skupinke.

Aby sme sa pochopili. Na športe nie je nič zlé a my vám ho doprajeme všetkými desiatimi. Sme radi, že robíte niečo pre svoje telo, pretože to naozaj treba. No naozaj si myslíte, že všetkých 500+ vašich priateľov naozaj zaujíma, koľko kalórií ste dnes spálili na bežiacom páse? V skutočnosti to zaujíma len mizivé percento ľudí, ktorí vám dajú „lajk“ len z jedného dôvodu. Majú vás radi. Alebo len chcú, aby ste im ten lajk dali aj vy. No psychológovia ukazujú aj na odvrátenú stranu zdieľania fitness fotografií na sociálnych sieťach.

Psychologička Tara Marsall upozorňuje na to, že všetci tí, ktorí pravidelne informujú virtuálny svet o svojich športových úspechoch, majú jednu črtu spoločnú. Sú to narcisti.Potvrdzuje to aj výskum uskutočnený na vzorke 555 užívateľov Facebooku, ktorý sa uskutočnil na Brunelskej univerzite. Neustále potrebujú od okolitého sveta (a to najmä toho virtuálneho), potvrdenie o svojich úspechoch a výnimočnosti, pričom všetko je zamerané primárne na ich fyzický vzhľad. Zlyhanie, nedodržanie tréningového plánu či správnej diéty znášajú veľmi zle.

Čím viac lajkov, tým majú väčší pocit sebahodnoty a zároveň to v nich naštartuje motiváciu na to, aby si zdvihli latku o čosi vyššie.V štúdii sa výskumný tím zameral na sledovanie piatich hlavných znakov, ktorými sa väčšinu vyznačuje každý narcista. Ide o extrovertnosť, otvorenosť, neurotizmus, prívetivosť a svedomitosť. Ak sa pozriete na tieto znaky, určite v nich spoznáte aspoň jedného z vašich virtuálnych priateľov.

Je naozaj zaujímavé sledovať správanie sa týchto ľudí na sociálnych sieťach. Ukrývajú sa nielen za fitness úspechmi, ale môžu fičať aj na zdravej strave. A s radosťou sa s vami podelia o fotografie každého jedla, ktoré dali do úst… Chcú pôsobiť až príliš dokonale.

zdroj: curiousmindmagazine

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.