Nauč sa tráviť čas osamote

Určite niekedy príde chvíľa, že budeš chcieť niečo robiť, niekam ísť a zistíš, že nemáš s kým. Či už si tvoji kamaráti založia rodiny a nebudú mať na teba toľko času, alebo bude mať tvoj priateľ množstvo práce, vetu “Dnes fakt nemôžem”, sa budeš musieť naučiť prijať. To ale neznamená, že nemôžeš ísť do kina, aj keď si ten film tak veľmi chcela vidieť. Mať parťáka je samozrejme super, no ísť do kina sám má tiež svoje zvláštne čaro. A v posilke po pár minútach úplne zabudneš, že si tam prišla sama. Ak sa naučíš robiť bežné veci aj sama, budeš neskôr rada, že nebudeš mať ten pocit, ako väčšina ľudí, že nemôžu nikam chodiť, pretože nemajú s kým.

Maj vlastné záujmy

Okrem toho, že dokážeš robiť bežné veci aj sama, objav svoje hobby. Možno stačí obzrieť sa do detstva a znovuobjaviť svoje stratené ja. Aká si bola keď si mala desať? Tancovala si? Učila si sa pliesť? Čítala si knihy? Piekla skvelé koláčiky? Hrala na hudobný nástroj či milovala korčuľovanie? Skús to všetko ešte raz, alebo skús niečo úplne iné, nové. Niečo z čoho budeš nadšená. Mať opäť v živote niečo čomu venuješ svoj čas len pre radosť bude skvelý pocit.

freepik.com

Miluj svoju prácu

V práci tráviš minimálne tretinu dňa. Odrátajme ešte čas, keď spíš, cestuješ, ješ a prídeme na to, že toho voľného ti ostane skutočne málo. Preto by si sa v práci mala cítiť dobre, mala by si mať príjemné prostredie a ideálne prácu, ktorá ťa baví. Také šťastie však nemá každý, preto je na tebe, akým spôsobom si ju spríjemníš. Ak máš pocit, že sa to nedá, skús sa naozaj vážne zamyslieť nad tým, čo by si mohla zmeniť. Ako by si ju mohla urobiť zaujímavejšou a ako docieliť, aby si z nej neodchádzala mrzutá a vyčerpaná, ale naopak usmiata a plná elánu, s ktorým sa pustíš do toho čo ťa čaká vo voľnom čase.

Uč sa

Školu máš už konečne za sebou, takže sa konečne môžeš učiť veci, ktoré ťa zaujímajú. Môžu sa týkať práce či seba-rozvoja, môže to byť jazyku, alebo zlepšovanie sa v niečom, čo je tvojim hobby. Každopádne, hlavne nestoj na jednom mieste, ale uč sa celý život.

Čítaj

Čítaj knihy pre oddych, pre objavovanie nových svetov, pre objavenie nových vzťahov a pre únik z každodenného kolobehu. Ak večer pred spaním už nevládzeš, tak si čítaj ráno. Ale počas obedňajšej prestávky. Dopraj si chvíľku kedy naozaj zrelaxuješ pri dobrej knihe

freepik.com

Nauč sa robiť kompromisy

Keby sme nemuseli robiť kompromisy a všetko by bolo vždy tak ako práve chceme, bolo by všetko tak krásne a jednoduché. Čím skôr však prídeš na to, že život a vzťahy nie sú čiernobiele, a že niekedy len stačí trošku zapojiť hlavu a nájsť namiesto dvoch zlých jedno riešenie kdesi uprostred, s ktorým sa každý stotožní, tým jednoduchšie sa ti bude kráčať životom.

Aj vážne rozhodnutia

Keď už sme pri tých kompromisoch a rozhodnutiach, isto si aj ty uvedomuješ, že v “skutočnom svete” nesieš za svoje činy zodpovednosť len a len ty sama. Preto si utrieď čo chceš, utrieď si priority a zisti čo od života chceš a čo nechceš. Zisti čo chceš dosiahnuť a ako sa k tomu dostať. Nauč sa rozhodovať so správnym balansom citov a logiky. Vyhneš sa tak mnohým hlúpym krokom.

Cvič, športuj, buď aktívna

Cvičenie nie je len hodinový beh alebo 45 minútové crossfitové tréningy. Svojmu telu môžeš dopriať dostatočnú aktivitu aj turistikou, pilatesom, alebo hoc len doma niekoľko minútovým cvičením každý deň. Dôležité je hýbať sa, rozprúdiť krv v žilách a ponaťahovať telo, aby aj o pár rokov bolo stále pružné.

freepik.com

Kupuj len kvalitné veci

Mať skriňu plnú handier, to je veľa upratovania, veľa prania a žehlenia a v konečnom dôsledku aj tak pocit, že si nemáš čo obliecť. Nauč sa kupovať si veci, ktoré sú nadčasové, alebo vyjadrujú tvoj štýl. Veci, ktoré budú možno drahšie, no kvalitnejšie a hlavne, ktoré budeš nosiť rada a budeš ich môcť zladiť k rôznym outfitom. Pamätaj, že je lepšie mať desať kvalitných tričiek, ktoré nosíš rada, ako ich mať päťdesiat a v žiadnom sa necítiť úplne dobre.

Nauč sa šetrič

Prvé čo ťa teraz asi napadlo je, že by si rada šetrila, no keby bolo z čoho? Niektoré veci jednoducho platiť musíš a pri iných si chceš zas dopriať, nech z toho života niečo máš. To je pravda. Určite je ideálny stav taký, keď zaplatíš všetko čo potrebuješ, kúpiš si veci čo chceš a ešte niečo ušetríš. Ak máš pocit, že sa to nedá, tak si to pekne rozrátaj. Koľko z toho čo zarobíš ide rovno preč, na nájom, telefón, auto a ostatné pravidelné platby? Odrátaj ešte koľko zhruba minieš na jedlo, a to čo ti ostane, je to čo môžeš minúť, alebo ušetriť. Takže si to nejako zadeľ a rozhodni sa koľko si mesačne dokážeš odložiť. Túto sumu si odlož ihneď ako dostaneš výplatu. Čo nie je na účte alebo v peňaženke to neminieš.

Nauč sa variť a maj základné poznatky o výžive

Teraz si v tom veku, na ktorý budeš spomínať v šesťdesiatke a sú dve možnosti – buď budeš spomínať s úsmevom, plné elánu a životnej energie, alebo budeš unavená, mrzutá a chorá. Možno budeš bojovať s nadváhou, alebo niečím iným čomu by si teraz mohla zabrániť práve tým, že sa budeš stravovať zdravo a svoju telu dáš to čo potrebuje. A vedieť čo ktoré potraviny obsahujú ešte nikomu na škodu nebolo. Možno tak vyriešiš aj niektoré aktuálne zdravotné problémy.

freepik.com

Osvoj si slovíčko „nie“ 

Je to ťažké najmä ak si tá povaha, ktorá chce každému vždy vyhovieť. V živote to takto, ale funguje veľmi, veľmi ťažko. Ak sa nenaučíš niekedy veci a ľudí odmietnuť, budeš viac trpieť ako sa radovať z toho, že si každému vyhovela.

Zisti kto si a koho máš pri sebe

Zisťuje sa to omnoho ťažšie ako sa to povie. Ale niet nad to obrátiť voči sebe samej zrkadlo úprimnosti a ujasniť si aká si, aká chceš a nechceš byť a akých ľudí okolo seba chceš mať. Pretože to kým si nie je len o tebe, ale aj o ľuďoch v tvojom živote, o priateľstvách a vzťahoch, ktoré máš. Preto si pri tele nechaj len správnych ľudí. Naozaj to nie je o počte, ale o kvalite.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.