Ako bude vyzerať svet po koronavíruse? Pravdepodobne takto
Šoubiznis & Hot NewsCelosvetová pandémia koronavírusu sa dotkne viacerých faktorov. Spoločnosť zatiaľ nevie, aké veľké zmeny ju čakajú. Existujú však scenáre, o ktorých sa čoraz viac hovorí. Český portál Aktuálně.cz uviedol tieto štyri.
Oddýchnu si vyťažené dovolenkové destinácie
Istý útlm môže očakávať aj turistický trh. V prechádzajúcich rokoch sa uvažovalo, že nával turistov by sa mal postupne regulovať. Teraz k tomu môže dôjsť bez akéhokoľvek úsilia vychýrených miest. Jan Sůra, autor a prevádzkovateľ odborného portálu Zdopravy.cz, uviedol, že veľký pokles pocíti aj letectvo. Tento stav označil ako vrátenie sa späť v čase, kedy neboli letenky dostupné tak ako dnes. To sa však môže znova vrátiť.
„Mnoho ľudí nebude mať na lietanie peniaze, lietadlo už nebude niečím ako autobus,“ uviedol Jan Sůra. Podľa jeho slov sa s úbytkom cestujúcich zníži množstvo lacných leteniek.
Nemusíme sa neustále naháňať za exotickými destináciami. Aj naše Slovensko je krásne a po tomto karanténovom období si ho môžeme vychutnať ešte viac. Patríme síce medzi menšie krajiny, ale naša príroda v sebe ukrýva obrovské čaro. Rovnako by sa nemalo zabúdať ani na miesta, ktorých súčasťou je prekrásna história.
Zmena priorít
Súčasná pandemická situácia neobíde ani ekonomiku. Harry Gatterer, nemecký futurológ z výskumného ústavu vo Frankfurtu nad Mohanom, uviedol, že niektorí ľudia podstúpia zmenu priorít. „Môže to byť problém pre ekonomiku, pretože niektoré výrobky a odvetvia nebudú tak potrebné a žiadané,“ vysvetlil.
Možno by sme sa celkovo mali zamyslieť, čo naozaj do života potrebujeme. Tieto ťažké dni nám pripomínajú, že to nie sú materiálne veci, ale zdravie a čas s našimi najbližšími.
Už teraz sa nám lepšie dýcha
Vzduch na našom území je čistejší ako pred rokom. Oxid dusičitý (NO2) sa do ovzdušia dostáva hlavne kvôli doprave automobilom a spaľovaním zemného plynu. NO2 spôsobuje kyslé dažde, smog alebo zdravotné ťažkosti s dýchacími cestami. Tie môžu pocítiť hlavne citlivejší a starší ľudia, deti a astmatici.
Takto vyzerá jeho stav v súčasnosti:
Myšlienka ekonomickej globalizácie končí
Podľa slov Robina Nibletta, riaditeľa britského ústavu Chatham House, je tento známy fenomén na vzostupe. „Myšlienka ekonomickej globalizácie ako fenoménu, ktorý je prospešný všetkým, končí,“vysvetlil.
„Väčšina vlád sa bude viac zaujímať o domáce problémy, a nie o to, čo sa deje za hranicami a vo svete. Bude sa viac presadzovať politika sebestačnosti, viac ľudí bude mať ešte väčší odpor k migrácii a zníži sa vôľa riešiť globálne problémy, vrátane klimatických zmien,“ povedal Richard Hass, riaditeľ americkej Rady pre zahraničné vzťahy, v rovnakej ankete pre Foreign Policy.
Zdroj: Startitup, Foreign Policy, Zdopravy.cz, Aktuálně.cz