Kvôli súčasnému stavu nákazy COVID-19 sa odkladá očkovanie proti osýpkám. Tento krok podstúpilo už 24 štátov. Vzniká tak hrozba epidémie tohto infekčného ochorenia. Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) nemusí byť až 117 miliónov detí v 37 krajinách zaočkovaných. Osýpky sú vysoko nákazlivé a odsúvanie prevencie by mohlo spôsobiť vážne následky.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že očkovanie môžu dočasne prerušiť krajiny, ktoré zatiaľ nezaznamenali osýpky.

„Prerušením pravidelného očkovania stúpne u detí riziko nakazenia sa smrteľnými chorobami, zvýši sa súčasný tlak na zdravotnícke systémy štátov a hroziť bude druhá pandémia infekčných ochorení,“ upozornila hovorkyňa Joanna Rea.

K dočasnému prerušeniu očkovania pristúpilo zatiaľ 24 štátov. UNICEF uviedol, že by sa k nim mohli pridať aj ďalšie krajiny. Zároveň vyzval ich lídrov, aby zabezpečili potrebné vakcíny najzraniteľnejším členom spoločnosti čo najrýchlejšie.

Očkovanie proti osýpkám dočasne odložili tieto štáty: Bangladéš, Brazília, Bolívia, Kambodža, Čad, Čile, Kolumbia, Džibutsko, Dominikánska republika, Konžská demokratická republika, Etiópia, Honduras, Kazachstan, Kirgizsko, Libanon, Maldivy, Mexiko, Nepál, Nigéria, Paraguaj, Somálsko, Južný Sudán, Ukrajina a Uzbekistan.

zdroj: Photo by Retha Ferguson from Pexels

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.