Muž leží v lone ženy pri vode
Pexels/KoolShooters

Každý jeden vzťah, skôr či neskôr, čakajú dôležité životné kroky. Prvé spoločné bývanie, zásnuby, svadba, hypotéka na dom, dieťa. Okej, v tomto poradí možno tak v ideálnych predstavách mnohých z nás. Každopádne, niektoré veci zariadi sám osud, iné sú našim vlastným rozhodnutím. Napríklad „áno“ pred oltárom. Skôr, než však k nemu dôjde, treba myslieť aj na takzvané dohody pred svadbou.

Je pekné, že sa ľúbite a chcete byť spolu navždy, no sľúbiť niekomu vernosť a aj slová „v dobrom aj v zlom“, nie sú pre tých, ktorí žijú len prítomným okamihom. Sú pre tých, ktorí vedia, že ich budú čakať rôzne prekážky, no chcú ich zdolávať ruka v ruke. Okrem toho si už vopred vedia vyjasniť dôležité veci, ktoré by im mohli manželstvo skomplikovať.

Ak sa nezhodnete na týchto troch základných veciach, potom si biele šaty neobliekaj. Skôr či neskôr budú predstavovať problém.

Žena hladí muža po tvári
zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

Miesto, ktoré nazývate domov

Keď si sľúbite to „navždy“, znamená to, že jedného dňa budete musieť niekde zapustiť korene. Či už túžite po vlastnom bývaní hneď alebo to pre vás nie je priorita, mali by ste myslieť na to, že každý potrebuje zázemie. Ísť do manželstva s tým, že sa pravidelne sťahujete po podnájmoch a nemáte predstavu ani plán, ako by mohol raz váš domov vyzerať, to vám situáciu neuľahčí.

„Domov je tam, kde je ten druhý“, je síce romantické vyznanie, no v reálnom svete ide o iné otázky. Zhodnete sa na bývaní v meste alebo na vidieku? Chcete dom alebo byt? Ako budete bývanie financovať? Novostavba alebo rekonštrukcia?

Bez peňazí to nejde ani pred svadbou

Či už ide o spomínané bývanie alebo iné účty. Financie nie sú zaujímavá téma a častokrát páry ani netušia, ako ich spoločne poriešiť. No je to vec, ktorá musí byť dohodnutá ešte pred manželstvom. Zistiť až po svadbe, že má ten druhý dlhy, nebude príjemné prebudenie z romantiky.

Nevesta a ženích
zdroj: Pexels/Soulseeker

Ako si podelíte spoločné výdaje? Kto môže koľko investovať? Aké sumy sú pre vás vhodné na míňanie? Kto bude mať na zodpovednosti včasné platby? Účet bude spoločný alebo nie? A čo peniaze na vlastné potreby a záujmy?

Deti, deti, deti

Ideálne je ponechať túto otázku na osud, no nie každý jedinec to tak chce. Čo ak ty túžiš po veľkej rodine a on je presvedčený, že v dnešnej dobe je ideálne mať len jedno dieťa a svoj názor nemieni zmeniť? Nasilu ho neprinútiš spraviť ti druhé bábo. A čo ak sa vám nebude dariť počať? Môže byť v hre adopcia? Akú máte vôbec predstavu o výchove? 

Aj keď sa všetky predstavy rodičov zmenia v momente, kedy ich deti ovládnu, je dobré vedieť, čo od seba v pozícii rodičov môžete očakávať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating