Instagram/laurandnicolas

Každý vzťah si musí prejsť určitými obdobiami, ktoré s ním prirodzene prichádzajú. K jednému z nich patrí aj kríza, ktorá sa objavuje v dlhodobom vzťahu, ako výsledok rôznych faktorov. Príčiny môžu byť rôzne, no málokedy si uvedomujeme, že niektoré z nich k nej vedú už dlhšie a pomaly.

Ide o veci, ktorým sa neprikladá veľká váha a často ich úplne ignorujeme, až kým sa toho nenabalí toľko, že jedného dňa s malými problémami vybuchne sopka. Často je výsledkom práve rozchod či iné nezhody, ktoré už nemožno vrátiť do „starých dobrých“ čias.

Práve preto by si si vo vzťahu nemala všímať len veci, ktoré sú evidentne nefungujúce, ale aj tie, ktoré sú prvými náznakmi, že to raz môže vyústiť do niečoho, kvôli čomu to môže medzi vami skončiť. Čo k nim patrí?

Jedným z hlavných takýchto náznakov je neschopnosť komunikácie. Tá má totiž viacero úrovní a častokrát si páry ani neuvedomia, že toto je ich prípad. Možno k nim patríš tiež – zdá sa ti, že komunikácia funguje, ale ide o to, či z nej aj dokážete vyvodiť závery.

Napríklad, je dobré, ak rozoberáte tému, ktorá vás trápi či robí medzi vami rozbroje. No, ak sa každá takáto debata skončí hádkou, tichou domácnosťou a problém len tak po čase prehrmí, nie je to v poriadku. Každú debatu by ste mali uzavrieť tak, aby boli obe strany spokojné. Takto sa tie nedokončené veci budú iba nabaľovať a nikdy vlastne nedôjdete k záverom, ktoré váš vzťah udržia šťastný.

Ďalšou príčinou môže byť neustále prispôsobovanie sa, ktoré je na pohľad nevinné, no z dlhodobého hľadiska vedie priamo k nešťastiu jedného z dvojice. Je úplne normálne, ak je jeden človek dominantnejší ako jeho partner, no už nie, ak má kvôli tomu vždy posledné slovo.

Láska je o kompromisoch, ak sa jeden neustále prispôsobuje tomu druhému (i napriek tomu, že to myslí dobre), postupne ho to bude vnútorne zožierať. Môže to trvať roky, kým si uvedomí, koľko vecí chcel v živote inak, a nestalo sa tak, iba kvôli „láske“. A opäť z toho vznikne veľký problém, ktorý sa zjavil akoby z čista jasna. Ale on len pomaly rástol.

Do tretice si môžeme uviesť príklad, ktorý nazývame „vyprchaná vášeň“. Aj toto je niečo, čo vyzerá normálne a nenápadne, pretože s tým tajne bojuje mnoho párov. Po čase vzťahy stagnujú a nadobudnú akúsi rutinnú tvár.

Prestanete sa tak často rozprávať, ženiete sa za povinnosťami, neviete si pre seba spraviť čas (rande už ani nehrozí), intímny život či milé slová sa stávajú minulosťou, … a všetko sa to nabaľuje, až kým nebudeš mať pocit, že z jedného dňa na druhý si prestala byť milovaná.

Tieto 3 veci by si si mala všímať, už počas toho, ako sú v začiatkoch. Stále máš totiž šancu zabrániť tomu, aby zničili vašu spoločnú budúcnosť.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating