instagram.com

Zaujímavé fakty, ktoré ti pri sledovaní Harryho Pottera s najväčšou pravdepodobnosťou ušli.

Dumbledore dovolil, aby jeho študentom bolo ublížené

Albus Dumbledore je jednou z najvýraznejších a najobľúbenejších postáv na Rokforte a boli sme naozaj šokovaní, keď umrel. Tak skvelo radil Harrymu, ako zabiť Voldemorta a tiež ho naviedol na tú správnu cestu. No fanúšikovia si uvedomili, že Dubledore nie je až taký skvelý, ako ho vo filme popisovali. V Polovičnom princovi sa ho Draco snaží zničiť a aj napriek tomu, že to Dumbledore vedel, nechá ho v tom pokračovať. No čo ostatní študenti školy, ktorá tak veľmi kvôli nemu trpeli? Nikdy totiž Malfoya nezastavil, aj keď to mohol urobiť. Vďaka tomu sa Smrťožrúti dostali na územie školy. Síce ho ospravedlňuje to, že Harryho aspoň zachránil, no na ostatných študentov už nemyslel.

Rokfort nie je až taký dokonalý

Rokfort je v podstate stelesnením neba. Všetci sme očakávali, že po dovŕšení jedenásteho roku alebo možno neskôr, sa nám stane presne to isté, čo Harrymu. Dostaneme sa jedného dňa do kúzelnej školy. Túžili sme po čarovnej paličke, zúčastniť sa metlobalu či pripravovať zázračné elixíry. No ani po dvanástych, trinástych či štrnástych narodeninách sme sa toho nedočkali. Vlastne môžeme čakať až doteraz, aj tak budeme donútení chodiť do starej školy či nudnej práce. Možno si si to neuvedomila, ale Rokfort nie je až taký úžasný, ako sa ti na prvý pohľad možno zdalo. Ak by totiž mágia skutočne existovala, pre študentov by bola táto škola značne nebezpečná.

zdroj: instagram.com/thequibblermag

Komnatu najvyššej potreby nevyužili vtedy, keď mali

Táto úžasná miestnosť je zdá sa podľa všetkého, dosť podcenená. Komnata najvyššej potreby vám totiž dá všetko, o čo si zažiadate. Na rozdiel od Aladinovej lampy, táto miestnosť nemá žiadne limity. To je naozaj skvelé, no v Rokforte ju berú ako samozrejmosť. Nedokážu si takúto čarovnú komnatu vážiť. Harry ju napríklad využíval dosť často, no nie v tej správnej chvíli. Prečo tam napríklad nepresunul všetkých študentov počas toho, ako Voldemort zaútočil na ich školu, aby ich zachránil? Do takejto pevnosti by totiž nikto neprenikol. Keby som ju mala k dispozícii ja, určite by som ju využívala oveľa častejšie.

Film zobrazuje Harryho otca v zlom svetle

Jamesa Pottera nemáme možnosť vidieť na veľa záberoch. Zjaví sa nám iba občas, prostredníctvom Harryho spomienok či vidíme iba jeho podobu po smrti. Diváci dokonca môžu mať pocit, že je to zlý chlap. Vo filme totiž spoznávame viac jeho zlú stránku ako tú dobrú. Šikanuje spolužiaka Severusa, no aj napriek tomu je v dospelosti skutočne dobrou dušou. Keď príde ku Godricovej Úžľabine, aby našiel svoju rodinu, James sa skutočne pokúsil bojovať s Voldemortom, aby ich ochránil. No všetko, čo diváci vidia je, že sa len bez života leží na podlahe. On však obetoval svoj život, aby zachránil svojho syna – presne tak, ako to urobila Lily.

Lavender sa počas dospievania úplne zmení

Až tak, že z nej nie je v tínedžerskom veku černoška, ale beloška. Pretože keď nastúpila na Rokfort, bola úplne inej rasy. Tento fakt si možno všimlo veľmi málo divákov, no tvorcovia série si na to mali dať pozor. V časti Harry Potter a väzeň z Azkabanu sedí v triede a málokto si ju možno všimne, no o pár rokov neskôr sa jej prisúdi celkom dôležitejšia úloha. Zaľúbi sa do Rona a úplne jej zmenia farbu pleti. Malú Lavender hrala Jeniffer Smith, tú staršiu už Jessie Cave. Dôvod, prečo Jessie Cave nahradila Jeniffer Smith doteraz nie je známy, možno si len tvorcovia mysleli, že Jessie Cave táto rola sadne najlepšie.

zdroj: instagram.com/kalista_potter25

Crabble zmizne

Občas filmové postavy zahrajú iní herci, niekedy ich však úplne vymažú zo scenára. To sa totiž stalo aj Crabblovi – Malfoyovmu vernému kamarátovi. Malfoy ho dokonca v jednej časti predstaví ostatným, no tvorcovia na neho úplne zabudli. V ďalších sériách totiž Crabble úplne zmizne a nahradí ho Blaise Zabini, ďalší študent Slizolinu. Je pravda, že tvorcovia mali tak trochu zviazané ruky, pretože herec Jamie Waylett, ktorý predstavoval Crabbla, vlastnil nelegálne látky a zbraň, takže bol poslaný do nápravného centra pre mladistvých. To znamená, že jednoducho túto postavu už nemohol hrať. V roku 2011 ho dokonca poslali za mreže pre krádež a násilné správanie.

Čo sa stalo s ostatnými deťmi Weasleyovcov?

Fanúšikovia Harryho Pottera sa domnievajú, že rodina Weasleyová je jednou z najlepších rodín v Harrym Potterovi a preto by mali dostať väčší priestor v jednotlivých častiach série. Oni sa však objavia len v niekoľkých. Nemyslíme Rona, Ginny, Freda či Georga ale ostatných, ktorí sú menej známi. Postava Percyho, Ronovho brata sa objavila v prvom filme, no okrem toho ho v ďalších častiach nemáme možnosť veľmi vidieť. V knihe sa ale píše, že Percy zradí svoju rodinu a stane sa zapisovateľom Ministerstva mágie.

zdroj: instagram.com/percy._.weasley

Záškodníci sú oveľa starší

Záškodníci, alias James Potter, Sirius Black, Remus Lupin a Peter Pettigrew vraj prostredníctvom svojej mapy manipulovali s vecami v zámku, no táto časť môže byť vo filme poriadne mätúca, ak niekto nečítal knihu. Ďalším faktom je, že táto skupina je v skutočnosti oveľa staršia, ako by mala byť. Podľa toho, koľko času uplynulo od pobytu Harryho na škole a pobytu jeho otca, by mali byť všetci Záškodníci oveľa mladší, pretože keď sa Harry narodil, James bol stále výrazne mladý. To znamená, že keď sa Harry stretne so Záškodníkmi, mali by mať minimálne po tridsiatke.

Neville nedostal toľko priestoru, ako v knihe

Každý miluje Nevilla Longbottoma, toho sladkého chlapca, láskavého priateľa Harryho, Hermiony a Rona. Veľakrát sa stretávame vo filmoch s jeho odvahou, napríklad keď sa postaví pred Harryho, aby ho uchránil pred Hermionou. Je to síce veľmi plachý chlapec, ktorý sa bojí svojej babičky, no z filmu o jeho živote veľa nevieme. V knihe sa píše, že Nevillovi rodičia, Frank a Alice Longbottomová po tom, čo ich chytili smrťožrúti, skončili natrvalo v nemocnici St. Mungo’s Magical Diseases and Wounds. Týmto spôsobom stratil svojich rodičov kvôli Voldemortovi, rovnako ako Harry. Rozdiel je v tom, že Neville nie je oslavovaný ako hrdina. V knižnej predlohe sa počas ďalších častí Nevillova postava vyvíja, je čoraz dôležitejší, no vo filme tomu tak nie je.

zdroj: instagram.com/daildrac0

Harry by mohol testrály vidieť už o rok skôr

V piatom ročníku sa vo filme Harry Potter stretáva s testrálmi. Tieto okrídlené kone sa čarodejníkom zjavia iba vtedy, ak sa stali svedkami niečej smrti. To bol dôvod, prečo ich Harry nevidel počas prvých štyroch rokov na Rokforte. V štvrtom ročníku vidí umrieť Cedrica Diggoryho, vďaka čomu tieto okrídlené bytosti už v piatom ročníku vidí. No Harry by mal testrály vidieť pred piatym ročníkom. V časti Harry Potter a Ohnivá čaša by mal tieto tvory zahliadnuť, pretože sa stal svedkom smrti. Jeho dočasná slepota tvorcov však tak trochu ospravedlňuje.

Zabudli na „SOPLOŠOV“

V knihe autorka zmieňuje SOPLOŠ – Spoločenstvo pre ochranu práv a legálne oslobodenie škriatkov, ktoré Hermiona nesmierne zbožňuje. Táto časť so spoločenstvom však vo filme bola úplne vynechaná. Hermiona ju založila po tom, čo zazrela nejakú strašnú liečbu páchanú na škriatkoch na Majstrovstvách sveta v metlobale. Je nám jasné, že domáci škriatkovia neboli veľmi vážení (len si spomeň na Dobbyho a jeho pána Luciusa Malfoya), no za zmienku by stálo aspoň to, že k škriatkom sa veľká časť čarodejníkov správala zle, nielen Malfoy. Hermiona v knihe bojuje za rovnoprávnosť škriatkov a táto jej dobrosrdečnosť by mohla byť vo filmoch aspoň trochu vyzdvihnutá.

Herečka Umrnčanej Myrty by mala byť v úplne inom veku

Každý ju poznáme. Žije na dievčenských záchodoch, kde sa zabývala po tom, čo ju všetci spolužiaci vysmiali. Keď sa odtiaľ vynorila, stretla sa zoči voči s baziliskom, ktorý bol vpustený z Tajomnej komnaty. Pohľad do očí baziliska zabíja. Vďaka tomu navždy zostáva na dámskych toaletách, kde plače, stoná a vzdychá. Shirley Hendersonová, ktorá hrá postavu Myrty mala v tej dobe 30 rokov, no Myrta bola tínedžerka. Buď ju tvorcovia do tejto role obsadili kvôli tomu, že vyzerala naozaj mlado, alebo ju úžasne zahrala, to nikto nevie.

zdroj: pinterest.com

Peeves sa do filmu už nedostal

V knihe sa objavila dosť dôležitá postava, ktorú vo filme vynechali. Aj keď technicky nežije, fanúšikovia boli naštvaní, že vo filme nebola. Peeves v knihe vystupuje ako duch plávajúci po chodbách Rokfortu a režiséri ho skutočne plánovali vytvoriť. Túto postavu ducha si mal zahrať Rik Mayall, no po tom, čo filmy začali točiť, na neho úplne zabudli. Samotný herec tvrdí, že je to preto, lebo vždy, keď mal hrať, všetci sa mu smiali. Nakoniec mu povedali, aby sa pred kamerami už neobjavil a režiséri sa rozhodli z filmu vymazať aj jeho postav Peevesa.

Dumbledore nebol až taký pokojný

V knihe je Dumbledore opísaný ako vždy pokojný a ako ten, čo má všetko úplne pod kontrolou. Dokonca ani keď je v strese či pod tlakom, nestráca chladnú hlavu. V časti Harry Potter a Ohnivá čaša sa však všetko zmení. Keď zistí, že Harryho meno bolo v Ohnivej čaši, spraví naozaj dramatickú scénu. V knihe však všetko opäť pokojne a s chladnou hlavou vyrieši, čo môže diváka trochu zmiasť. Mnohí fanúšikovia sa domnievajú, že je to preto, lebo v tretej časti pôvodného herca Richarda Harrisa, ktorý zomrie, nahradí Michael Gambon.

zdroj: instagram.com/gorgeousgranger

Harry Potter nemá oči po matke

Jednu z najväčších chýb, ktorú tvorcovia vo filme urobili je, že má Harry úplne inú farbu očí, ako jeho matka. Rowlingová v knihe Harryho oči popisuje ako zelené, presne také, aké mala jeho matka. Takmer každý, kto ho stretne, mu hovorí, že má matkine oči. No Radcliffove oči sú modré a bohužiaľ nemohol nosiť zelené kontaktné šošovky, a by bol vernou kópiou postavy z knihy. Skúšal ich niekoľkokrát nosiť, no mal veľmi podráždené oči. A po pravde – nie je jediná postava, ktorá vyzerá vo filme úplne inak ako v knihe. Hermiona by mala mať podľa knihy predkus. Na začiatku sa síce snažila nosiť falošné zuby, no je ťažké urobiť z Emmy Watson škaredé dievča, keď je taká nádherná. Vráťme sa k Lilly – Harryho matke. Tá by mala mať zelené oči, ako Harry Potter. No keď ju vidíme v jednej so Snapových spomienok, má ich hnedé.

 

Zdroj: thetalko.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife