Spomaľ… Vychutnaj si silu daného okamihu, kedy úplne vypneš, spomalíš myšlienky zo 100 na 5km/h, pretože iba vtedy pocítiš, ako na teba doľahnú nasledujúce vety. Prinášam ti 13 krokov k tomu, aby sa stal tvoj život krajším miestom na tejto planéte. Aby sa z neho odstránila nenávisť, nevľúdnosť, nervozita a hlavne nepokoj v duši, ktorý nám často bráni vidieť v živote to skutočné bohatstvo, to, na čom skutočne záleží.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

1. Vstaň, usmej sa a zhlboka sa nadýchni

Sprav to každý deň. Každý deň bez ohľadu na to, aký bol ten predchádzajúci. Bez strachu z toho, čo ti ponúkne ďalší. Usmej sa, pretože žiješ, dýchaš. Usmej sa, pretože ani nevieš, koho môžeš svojím úsmevom potešiť. Nájdi si vec, aspoň jednu vec, na ktorú sa budeš v daný deň tešiť. Či to bude to, ako vylezieš z postele a bosými nohami sa dotkneš mäkkučkého koberca, alebo predstava, ako si na záver dňa do nej znova ľahneš. A hlavne si hlavou prejdi priebeh svojho dňa a predstav si, aký bude úžasný, plný nezabudnuteľných momentov a ver, že tomu tak naozaj bude.

foto: pexels.com

2. Medituj

Meditácia už dávno nie je vecou čisto budhistických mníchov. Nie, je to neopísateľná sila, kedy sa všetko okolo teba spomalí, až nakoniec zastane. Si tu iba ty, v nádhernom tichu, bez zbytočných myšlienok a ty v tej chvíli vieš, že meditácia nie je niečo, čo musíš nájsť, pretože práve ona je tá, ktorá si ťa nájde.

3. Pusti si hudbu a tancuj tak, akoby ťa nikto nevidel

Hudba. Dokáže v nás vyvolať nepochopiteľné pocity. Svojou melódiou, intenzitou… Je len na tebe, ktorý typ hudby si vyberieš. Odporúčam takú, pri ktorej sa odviažeš, na všetko zabudneš a svet sa ti bude zdať ako jednoduchá skladačka zapadajúca do tvojho života.

4. Prejdi sa, choď si zabehať

Zabudni na mestské cesty plné hluku, špiny a prachu. Vybehni do lesa, medzi zeleň. Dýchaj. Cítiš to? Ten čerstvý vzduch. To spojenie. To ticho. Ten život. Príroda ti toho toľko ponúka a nič si naspäť nežiada. A uvidíš, v hlave sa ti všetko zrazu vyjasní a získaš nový pohľad na veci.

foto: pexels.com

5. Čítaj motivačné knihy, články ako sú tieto a inšpiruj sa

Čo k tomu dodať, človek sa učí celý život. Veci si začne uvedomovať, až keď mu prechádzajú hlavou dennodenne. Začne uvažovať, začne si v hlave spájať nové poznatky a začne chápať. Bez motivácie človek v živote ďaleko nezájde, ak vôbec. Potrebujeme impulz a ak nám tento impulz nie je dodávaný pravidelne, postupne mizne motivácia a všetko, na čom sme si na začiatku tak zakladali.

6. Zacvič si

Endorfíny = hormóny šťastia. S istotou ti viem povedať, že vedia vyvolať stav vrcholnej radosti a šťastia. Vznikajú v okamihu, keď sa bolesť či vyčerpanie striedajú s eufóriou. Tak na čo ešte čakáš?

foto: pexels.com

7. Stretni sa s priateľmi

Socializácia. Pre nás ľudí neoddeliteľná súčasť života. Niektorí ľudia majú v sebe taký skrytý talent, spraviť ľuďom vo svojom okolí deň oveľa krajším, ikeď oni sami sa tak dobre nemusia cítiť. Preto objímaj, rozprávaj, ale hlavne počúvaj. Niekedy je to to jediné, čo človek potrebuje. Vyrozprávať sa. Prijať úsmev. Objať. A hlavne nezabudni, keď niekoho objímaš, vždy buď ten druhý, ktorý z objatia odíde. Nikdy nevieš, aké dlhé objatie ľudia potrebujú.

8. Pospi si

Áno, toto ťa asi poteší. Spánok má blahodárne účinky na náš organizmus. Avšak, všetko s mierou a ani so spánkom to netreba prehnať, pretože s veľkou šancou sa u teba objavia účinky práve opačného typu, ako je smútok a vyčerpanosť.

9. Pusti si film

Smutné a deprimujúce žánre zatiaľ vynecháme. Pusti si komédiu a neboj sa zasmiať sa. Uvoľni sa a prídeš na to, že život nie je až taký zlý, ako sa ti niekedy môže zdať.

foto: pexels.com

10. Odmeň sa

Nebuď na seba až tak prísna. Síce sa ti možno bude zdať táto fráza ako otrepaná a počuješ ju snáď už na každom rohu, ale… život je krátky. Život je príliš krátky na odopieranie si vecí. Nežiješ preto, aby si bola neustále zaseknutá v kruhu výčitiek. Odmeň sa, dopraj si a vychutnávaj si život plnými dúškami.

11. Pomáhaj

Možností je mnoho. Či už pomôžeš mame s riadmi, novému kolegovi v práci, alebo sa staneš dobrovoľníkom a začneš pomáhať ľuďom, či zvieratám. Ten dobrý pocit, že si pomohla inej živej bytosti, ťa tak zahreje pri srdci, že sa tvoj deň ihneď stane dôvodom pre úsmev.

12. Buď vďačná

Za stoličku, na ktorej sedíš, za vodu, ktorú môžeš piť, za rodinu, za domov, za strechu nad hlavou, za posteľ, v ktorej si sa tak dobre vyspala, za mobilné telefóny umožňujúce spojiť sa s človekom aj na druhej strane planéty, za jedlo, za pero, ktorým môžeš písať, za papier, na ktorý môžeš písať. Chápeš to? Na svete je miliarda vecí, za ktoré môžeš byť vďačná. Za seba, za kyslík, ktorý dýchaš, za svoj život…

V tomto momente sprav jednu vec. Vymenuj veci, ktoré ťa robia šťastnou, veci, za ktoré si úprimne vďačná. A precíť ich. Sú to presne tie veci, ktoré sa ti v hlave pripomenú počas náročného dňa. Veci, bez ktorých by bol tvoj život iba prázdnou schránkou visiacou z útesu. A teraz si predstav, že by si ich v zlomku sekundy stratila. Všetko to, na čom ti záleží, by bolo jednoducho preč. V tom spočíva sila vďačnosti.

foto: pexels.com

13. Miluj

Pretože sme dostali do života tak vzácnu a nenahraditeľnú vlastnosť, akou je láska. Láska k človeku, k zvieratám, k životu. Na konci svojho života nebudeš chcieť spomínať na ľudí, ktorých si nenávidela. Budeš spomínať na tých, ktorých si milovala a oni milovali teba. Tak sprav všetko pre to, nech ťa táto spomienka spraví šťastným človekom a vyčarí ti na tvári presne ten pohľad, ktorý hovorí, že si všetko vo svojom živote spravila správne. A práve preto, lebo si milovala.

Sama vieš, čo ťa dokáže počas dňa upokojiť. Či je to moment, keď len tak sedíš pri okne, s knihou v jednej ruke a s čajom v tej druhej, s levanduľovou vôňou šíriacou sa po izbe, alebo voňavý kúpeľ s pohybujúcimi sa tieňmi sviečok po kachličkách, alebo pohľad milovanej osoby na konci náročného dňa…

V každom prípade sa rozhoduj podľa seba, ži život podľa vlastných predstáv, buď odvážna a láskavá, buď všetkým, kým by si chcela byť a taká, akou si vždy chcela byť, pretože… „Na konci to nie sú roky v tvojom živote, čo sa počíta. Je to život v tvojich rokoch.“ – Abraham Lincoln