pinterest.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Saunovanie pôsobí blahodárne na telo aj dušu, dokáže ich uviesť do harmónie a rovnováhy. Prináša psychickú a fyzickú relaxáciu, regeneruje sily. Uvoľňuje nervové napätie, posilňuje krvný obeh, oživuje pleť a niekto ju dokonca považuje za prameň mladosti.

Sauna-Wallpaper-1024x576 Zdroj: yesofcorsa.com

Prečo by si mala navštevovať saunu ?

Pobyt v saune má mnoho priaznivých účinkov a toto sú niektoré z nich:

  1. Funguje ako účinná prevencia proti nachladnutiu, chrípke a ďalším chorobám horných dýchacích ciest a stimuluje imunitu.
  2. Podporuje prekrvenie tkanív celého tela ako aj vnútorných orgánov.
  3. Prudkým zahrievaním a následným ochladzovaním sa rozširujú a zužujú cievy a tak sa stávajú pružnejšími.
  4. Aktívne odbúrava svalovú bolesť a posilňuje kardiovaskulárny systém.
  5. Zlepšuje termoregulačné mechanizmy a ničí baktérie a vírusy.
  6. Zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu.
  7. Pôsobí upokojujúco, uvoľňuje dušu i telo, prináša psychickú i fyzickú relaxáciu.
  8. Odstraňuje psychické vypätie, prejavujúce sa nespavosťou, nervozitou, stavmi úzkosti, vyčerpanosťou či bolesťami hlavy.
  9. Telo si vytvára hormóny – napr. endorfín – hormón šťastia a odbúrava stres.
  10. Pri potení sa otvárajú póry a odchádzajú z tela škodlivé látky, para zvlhčuje dýchacie cesty a tak ich prirodzene čistí.
  11. Prispieva k získaniu dokonale čistej pokožky s viditeľným kozmetickým efektom, uvoľneniu a sviežosti s povzbudením mnohých životných funkcií, zlepšeniu telesnej koordinácie.

Všetko je raz po prvýkrát. Ak si ešte nikdy nebola v saune ale chystáš sa, tu je zopár dobrých rád.

Čo by si som mala vedieť pred vstupom do sauny ?

Do sauny by si nemala vstupovať pod vplyvom alkoholu, príliš najedená ani príliš hladná. Rovnako ak ťa pobolieva hlava alebo v ten deň trpíš migrénou. Pobyt v saune sa neodporúča ani vtedy, ak ťa na druhý deň čaká náročný tréning alebo väčšia fyzická záťaž. Pred vstupom do sauny by si sa mala vždy osprchovať, zmyť zo seba pot, nečistoty alebo stopy dezodorantu. Očistené a umyté telo ľahšie vylučuje pot a tým aj škodliviny z tela. Dodržiavaním základných hygienických návykov zabrániš šíreniu rôznych chorôb a infekcíí. Uľahčíš tak telu otváranie pórov, zbavíš sa povrchových nečistôt a pripravíš telo na saunovanie. Veľmi dôležité je odložiť všetky šperky, pretože nahriate šperky nepríjemne pália.

Zdroj: jebiga.com

Čo by si som mala dodržiavať počas pobytu v saune ?

V saune by si mala byť nahá, prípadne si okolo tela oviň bavlnenú plachtu. Z hygienických dôvodov si v saune sadni vždy na uterák. Dýchaj nosom, nenadychuj sa zhlboka, ale pozvoľna a určite nedýchaj ústami. Ideálne je, ak si môžeš v saune ľahnúť alebo sadnúť tak, aby si mala nohy v takej výške, v akej sedíš. Pokiaľ máš nohy nižšie, môže dôjsť k teplotnému rozdielu medzi hlavou a chodidlami, a tým sa termoregulačný mechanizmus organizmu preťažuje, čo sa prejavuje závratmi alebo bolesťou hlavy. Ak by si sa veľmi rýchlo postavila, hrozí že sa Ti môže zatočiť hlava, prípadne môžeš na chvíľu stratiť rovnováhu. Ak máš pocit, že je vzduch v saune príliš suchý, polej horúce kamene vodou. V saune nájdeš aj vetvičky či kefy. Sú určené na jemnú masáž pokožky alebo na jej drhnutie, čím sa otvárajú kožné póry a rýchlejšie sa vyplavujú nečistoty z kože a podkožia.

Čo by som mala robiť po dokončení saunovania ?

Po prehriatí organizmu nasleduje jeho schladenie. Môžeš si zvoliť vlažnú sprchu, pod ktorou zotrváš dovtedy, kým si telo na chladnejšiu vodu neprivykne a prestane ju vyhodnocovať ako studenú. Vyskúšať môžeš aj ochladzovací bazén, do ktorého by si mala vstupovať veľmi pomaly. Sprchovanie studenou vodou je hygienickejšie, ale niekto pred sprchou preferuje jednoznačne ochladzovací bazén. Medzi saunovaním je dobré zabaliť sa do deky, alebo plachty a relaxovať aspoň 10 – 15 minút. Najlepšia je poloha v lehu, alebo v sede s vyloženými nohami. Takto by si mala zotrvať, až kým sa organizmus nevráti do normálu, nepominú všetky sprievodné javy ako pocit chladu, závraty či potenie. Potom celý postup zopakuj. Počas prestávky medzi saunami nezabúdaj dodržiavať pitný režim. Človek počas pobytu v saune stratí až 2 litre vody, preto je nevyhnutné neustále dopĺňanie tekutín. Po každom opustení potnej miestnosti by si mala vypiť aspoň dva decilitre vody, najlepšie čistej a neperlivej. Telo odcení aj zvýšený prísun kyslíka.

Zdroj: massagembiodinamica.files.wordpress.com

Aká je ideálna dĺžka pobytu v saune ?

Na celý proces si vyhraď približne 90 minút. Vo všeobecnosti platí, že v saune by si mala pobudnúť 15 – 20 minút, lebo po uplynutí tohto času si tvoje telo umelo vytvára zvýšenú teplotu. Potom sa schlaď, oddýchni si a celý postup zopakuj. Ideálne je počúvať svoje telo, pretože každému vyhovuje iný čas a to čo platí pre iného nemusí platiť aj pre teba. Ak začneš mať nepríjemné pocity alebo budeš pociťovať slabosť v celom tele, pobyt v saune si skráť. Saunu sa odporúča navštevovať maximálne jedenkrát týždenne.

V každom wellness centre kde prevádzkujú sauny by Ti mali poskytnúť informácie ohľadom jednotlivých typoch. Je iba na tebe, aký druh sauny si zvolíš. 

Jednotlivé typy:

  • AROMATICKÁ BYLINKOVÁ SAUNA
  • BIO SAUNA
  • INFRASAUNA
  • SUCHÁ FÍNSKA SAUNA
  • VLHKÁ FÍNSKA SAUNA
  • VLHKÉ SAUNY – napríklad TEPIDÁRIUM

Ak si chceš pobyt v saune užiť, odchádzať zrelaxovaná a s príjemným zážitkom, spomeň si na naše rady 🙂 .

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife