Rozchod je sám o sebe veľmi náročnou a bolestivou udalosťou, no nanešťastie, často si ho sami ešte viac zhoršujeme, alebo to miesto nás robia priatelia či známi.

Samozrejme, robia to v dobrej viere a snahe pomôcť nám. Utešujú nás rečami o tom, ako si zaslúžime niekoho iného, našu bývalú polovičku by najradšej zakopali pod čiernu zem a tak ďalej… Nech však robia čo robia, väčšinou nám ich reči nepomáhajú a musíme sa s tým vysporiadať sami. Bude to bolieť, no určite nie tak dlho, ako keby sme sa naďalej klamali sami.

Týmto tvrdeniam už nikdy neverte…

„Vždy je to o tom istom…“

Určite nie je! Tak, ako je každý vzťah medzi dvoma ľuďmi jedinečný, tak isto je jedinečný aj každý rozchod. Niekedy je to možno na škodu – všetkým by sa nám hodila nejaká jednoduchá schéma, ako ho prekonať. Nuž, ale tak to nefunguje. Dobre mienené rady iných môžete brať na vedomie, no berte do úvahy aj to, že je na vás, aby ste našli vlastnú cestu uzdravenia sa z rozchodu.

Unsplash.com/Ethan Sykes

„Najprv smútite, potom sa hneváte a nakoniec vám to je jedno.“

Ani toto nie je pravda. Každý sme iný – každý má iný temperament a preto sa nedá jasne predpokladať, ako bude väčšina ľudí reagovať. Takže je fajn, ak ste po rozchode sklamaní ale i to, že sa vám istým spôsobom uľavilo. Nech sa cítite akokoľvek, je to v poriadku.

„Bolesť ustúpi…“

Áno, časom isto, no môže sa aj vrátiť. A nie len raz. Je pre vás lepšie, keď s tým budete dopredu rátať, ako by vás mohla zaskočiť. Pokojne sa môže stať, že sa náhodou ocitnete niekde, kde ste kedysi dávno boli so svojou bývalou polovičkou, a odrazu vás bolesť môže prevalcovať. Je však lepšie ju prežiť ako potláčať, ona skrátka musí prebolieť.

„Prestaňte sa ľutovať!“

Iste, je na škodu, aby ste prepadli sebaľútosti, no cítiť smútok kvôli tomu, čo sa vám stalo, je v poriadku. Plánovali ste si s niekým spoločnú budúcnosť a zrazu je všetko fuč. Možno je ten správny čas, aby ste samých seba objali a správali sa k sebe priateľsky.

Unsplash.com/Natalia Figueredo

„Nemyslite na to.“

Radšej to potlačte do nevedomia, aby sa vám o vašom vzťahu dookola snívalo, aby ste sa uzavreli do seba a podobne. Veríme, že toto nechcete. Miesto toho skúste lepšiu psychohygienu – vyhádžte alebo odložte všetky darčeky a spomienkové predmety. Možno si pri tom poriadne poplačete, no uľaví sa vám viac, než keby ste sa nútili o tom nepremýšľať.

„Máte právo sa hnevať.“

To je pravda. Ale načo vám to bude dobré? Čomu pomôže obviňovanie bývalého partnera či partnerky? Tomu, aby ste sa z toho dostali, iste nie. Vzdajte sa pomsty a radšej investujte energiu do niečoho efektívnejšieho.

„Hrozí vám depresia.“

Nie, nehrozí. Smútku síce čeliť budete, no to, či upadnete do depresie, veľmi závisí aj od toho, ako sa postavíte k svojmu životu a k svojim emóciám.

„Ten druhý za to môže.“

Ťažko povedať, ako to bolo vo vašom prípade, no rozchod nemusel byť chybou ani jedného z vás. Skrátka sa to stalo – prišli ste na to, že aj keď sa máte radi a v mnohých veciach si rozumiete, nie je to dosť na vzťah. Iné je, keď prídete na to, že vás ten druhý podvádzal – vtedy je to jednoznačné, no ako sme už spomínali, snažiť sa o pomstu je zbytočné mrhanie energiou.

pexels.com

„Zlomené srdce je mýtus.“

Nie je to tak celkom pravda, hoci je ťažké určiť, čo presne by sme pod tým mali chápať. Nie je to čisto psychická, ani čisto fyzická bolesť, skôr kombinácia oboch, ktorá sa u ľudí objavuje po strate blízkej osoby. Nebude sa vám to počúvať ľahko, no najlepším liekom na zlomené srdce je čas.

„Priatelia mi budú oporou.“

Väčšinou to tak býva prvých pár dní po rozchode; kamarátky vás s ľútosťou vypočujú a ponadávajú na vášho ex, kamaráti vás vezmú do baru, aby ste na tú svoju ex čím skôr zabudli. Lenže prejde pár dní a väčšina z tých ľudí sa opäť vráti k svojmu životu. Možno to vyznie kruto ale rátajte s tým a urobte to isté – opäť sa vráťte k svojmu životu aj vy. Veď váš život nie je predsa len o tej jednej jedinej osobe – máte predsa svoje povinnosti, záľuby a záujmy. A najnovšie máte na to aj viac času!

„Som single – môžem randiť.“

Toto nie je dobrý nápad. Okrem toho, že je to impulzívne rozhodnutie a môže zrkadliť aj vašu snahu o pomstu, tým sa vaše problémy nevyriešia. Skôr naopak. Dajte si čas na to, aby sa vaše emócie ustálili a aby ste si utriedili myšlienky. Skúste byť chvíľu sami a neskôr uvidíte, že sa vám to oplatilo.

zdroj: yourtango

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.