instagram.com/silvia.mulikova, _._catherine

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zaujíma ťa tematika koncentračných táborov a holokaustu? Ak sa o tom chceš dozvedieť viac, no zároveň nemáš chuť na odborné knihy, máme pre teba pár tipov. Týchto 6 knižiek je písaných skôr románovým štýlom, takže sa naučíš aj niečo nové, no zároveň si pri čítaní trochu oddýchneš.

Všetky tieto knihy ti môžeme naozaj odporučiť a veríme, že ich prečítanie nebudeš vôbec ľutovať. Ide o krásne, aj keď neľahké (často skutočné) príbehy ľudí, ktorí si na vlastnej koži skúsili život v koncentračných táboroch počas 2. svetovej vojny.

Mengeleho dievča

Azda najznámejšia kniha o tejto téme. Reportérka Veronika Homolová Tóthová vyspovedala Violu Fischerovú, ktorá si po rokoch opäť zaspomínala na ťažké časy, ktoré prežila v štyroch koncentračných táboroch. Na svojej vlastnej koži pocítila pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho, prezývaného tiež Anjel smrti.

View this post on Instagram

Co tak napsat k teto knize? 🤔 Tezko se hledaji slova na tento skutecny, ale nelidsky, mistami nechutny pribeh skutecne zeny, ktera ne vlastni chybou se narodila do zle doby jako Zidovka 😔 . Tato kniha se z tech "koncentracnich" cetla zatim nejhur a priznavam, ze jsem ji docetla hlavne diky lehke otupelosti z vina 🙊😂 . Ale ted vazne. Neni to kniha pro citlive povahy. Urcite bych ji nedoporucovala jako prvni knihu, kterou si na toto tema prectete. Je drsna a to jak se nejdrive rozjizdi relativne pomalu (popisuje zivot hlavni hrdinky), tak udalosti nabiraji spad. Hlavni hrdinka mela nakonec jeste celkem stesti, preci jen Mengeleho pokusy prezila ve zdravi. V knize si ale prectete i o tech, kteri to stesti nemeli a zrovna (a hlavne) jejich pribeh vam neda spat. . Jestli si knihu davkovat to nevim… Ja ji cetla na 2x a zase si musim dat nejaky lehci zanr 😔 . Urcite doporucuji, jen ti, kteri o sobe vi, ze jsou velmi citlivi, tak radeji cokoliv co zavani Mengelem necist 😣 . Cetli jste? Dojmy? . #prectenovroce2020 #precteno #docteno #ukazcoctes #ikar #mengelehodievča #knihy #mamacte #knihomolka #knihomol #ceskamama #zknihovny #bookstagram #veronikahomolovatothova

A post shared by SpaceSusi (@spacesusi_mamou) on

Tetovač z Auschwitzu

Skutočný príbeh Laleho a Gity Sokolovovcov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne našli svoje útočisko v ďalekej Austrálii. Lale dostal v tábore prácu tetovača a jeho každodennou úlohou bolo číslovať nových väzňov. Jedného dňa uvidel Gitu, mladé vystrašené dievča, a bola to láska na prvý pohľad. Príbeh aj o tom, že láska môže vzniknúť a prežiť aj na tak hroznom mieste, akým je koncentračný tábor.

Cilkina cesta

Cilkina cesta je voľným pokračovaním príbehu o Tetovačovi z Auschwitzu. Gite a Lalemu pomáhala neraz aj Cilka Kleinová, ktorá bola Gitinou dobrou priateľkou. Po skončení vojny ju však odsúdili na 15 rokov nútených prác v gulagu na Sibíri. Cilka je silná žena, ktorá sa len tak nevzdá a jej poslaním je pomáhať ostatným ľuďom. Získa prácu v nemocnici a zachráni viac ľudských životov, než by si mohla predstaviť.

Príbeh pôrodníčky

V tomto prípade ide o fikciu, ktorá je však založená na skutočných historických udalostiach. Anke bola väzenkyňou v koncentračnom tábore, odkiaľ ju povolali do sídla Evy Braunovej, aby sa o ňu počas tehotenstva postarala. Aj keď všetci mlčali, bolo im jasné, že dieťa čaká so samotným Führerom. Anke sa tak ocitne pred dilemou – pomôže budúcej mamičke, ktorá túži po svojom bábätku alebo bude verná svojej vlasti?

Odsúdení prežiť

Čo majú robiť ženy v koncentračnom tábore, ktoré vedia, že pod svojím srdcom nosia dieťatko? Slovenku Prisku, Poľku Rachel a Češku Anku spája to isté – do Auschwitzu vstupovali s vedomím, že sú tehotné. Všetky tri deti sa narodili zdravé a v neľudských podmienkach sa im dokonca podarilo aj prežiť. O 70 rokov neskôr sa tieto tri deti stretli, aby rozpovedali príbehy svojich statočných matiek.

Bol som číslo 30529

Felix Weinberg bol rodák z Československa, ktorý svoju mladosť prežil v koncentračných táboroch v Terezíne a Osvienčime. Tento príbeh je však trochu iný. Felix sa svoj ťažký osud snažil podať nadľahčeným štýlom a v niektorých pasážach sa dokonca budeš musieť aj usmievať. Po vojne sa mu podarilo študovať a stal sa z neho profesor v Londýne.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife