Dievča sa pozerá do diaľky
Unsplash/Chris Nguyen

Každý z nás to pre niečo niekedy potrebuje alebo potreboval. Lož síce nie je pekná, no malá, nevinná nikomu neuškodí. Väčšinou však aj takéto malé výmysly ľudia odhalia a ty napokon zistíš, že sa to nevypláca. Zaplietla si sa do vlastnej šlamastiky a nevieš sa z nej vymotať? Poradíme ti ako zvládnuť klamstvo s prehľadom a nič nenechať na náhodu. 

V jednom z našich nedávnych článkov sme ti prezradili, kto patrí medzi najlepších klamárov podľa znamenia. Ak spadáš do tejto skupinky, vyhrala si, pretože to máš v krvi a vieš každého prekabátiť bez mihnutia oka. Keď ale patríš medzi najhorších klamárov podľa zverokruhu, odporúčame ti preštudovať si nasledujúce 4 body.

Detektor lžiZobraziť celú galériu (4)
zdroj: Unsplash/Ashkan Forouzani

Trénuj

Ako zvládnuť klamstvo pomocou tréningu? Opakovanie je matkou múdrosti. Keď sa chceš naučiť dobre klamať, skús sa postaviť pred zrkadlo a skúšať oklamať samu seba. Nemyslíme tým make-up. Rozprávaj klamstvá sama sebe a kontroluj svoju tvár.

Tak zistíš, čo v tej situácii robíš zle. Gestikulácia a mimika je na človeku najviac viditeľná a dôležitá. Dokáže ťa pomocou nej odhaliť každý, a najmä niekto, kto ťa pozná, pretože je to určité vybočenie z tvojej komfortnej zóny.

Priprav si to

Klamstvo nemusí byť vždy myslené iba zle. Môžeš zo seba vypotiť lož iba kvôli tomu, že pre niekoho chystáš prekvapenie a nechceš, aby sa to dozvedel. Preto je dôležité, aby si si pripravila, čo povieš a možno si ho opäť vyskúšala aj pred zrkadlom a odstránila tak prípadné chyby v spomínanej gestikulácii a mimike. Napíš si to na papier, do mobilu, prípadne si to iba povedz v hlave.

Dievča v zrkadleZobraziť celú galériu (4)
zdroj: Unsplash/marianoleksyn

Odveď pozornosť

Keď sa už rozhodneš pre klamstvo, skús odviesť pozornosť hneď potom, čo ho povieš. Presmeruj teda pozornosť na niekoho iného či na zaujímavú situáciu v televízii alebo za oknom. Povedz vtip alebo prejdi na inú tému a tvoju lož iba tak nechaj doznieť.

Nikto nebude mať tak priestor premýšľať nad tým, čo si povedala. Uvedomí si to až neskôr, keď ty už možno nebudeš v dosahu. Ak sa ťa na to potom spýta, skús to zamaskovať tak, že si odpoveď už vopred pripravíš pomocou predošlých dvoch rád.

Využi technológie

Technologický pokrok vo viacerých ohľadoch škodí, no v opačnom prípade je naozaj geniálny. Dorozumievame sa pomocou počítačov, sociálnych sietí a mobilov. Pri klamstve ti teda najviac pomôže telefón, prípadne videohovor s tým, že si nezapneš kameru.

Aj pri skúšaní v škole je ten takýto systém najhorší, pretože ti učiteľ vidí priamo do tváre a myslí si iba to najhoršie. Môžeš byť najpoctivejší človek, no aj tak ťa bude podozrievať, že podvádzaš.

Dievča telefonuje pri bazéneZobraziť celú galériu (4)
zdroj: Unsplash/brunogomiero

A ako si zvyknutá klamať či vykorčuľovať z klamstva ty? Podarilo sa ti to niekedy? Skús však naše rady a uvidíš, že lož pre dobrú vec zvládneš ľavou zadnou. Dávaj však pozor a nikdy sa nesnaž pomocou klamstva očierniť niekoho iného, pretože by sa ti to mohlo pekne vypomstiť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News