Photo by Etienne Boulanger on Unsplash

Aby bolo jasné, lož má krátke nohy, to určite vieš. No nejde len o to. Skôr, ako začneš niekomu klamať, mala by si si uvedomiť zopár vecí. Najmä, ak ti na danom človeku záleží. Zapamätaj si tieto 3 dôvody, pre ktoré by si si to mala rozmyslieť.

Už to nevrátiš späť

Čo raz vyslovíš, nevezmeš späť. Bez ohľadu na to, aký zámer tvoje klamstvo malo, a či sa na neho príde alebo nie. Budeš žiť s vedomím, že si niekoho oklamala, a keď sa dozvie pravdu, bude to ešte horšie. Ver, že svedomie ťa skôr či neskôr bude hrýzť. No už bude neskoro na to, aby si veci zmenila.

Daný človek ti už nikdy nebude naozaj veriť

Na malé klamstvo sa dá zabudnúť. S veľkým sa treba popasovať. Ten, koho si oklama ti môže odpustiť, no ver, že na to skutočne nikdy nezabudne. Aj keď bude tvrdiť opak, už nikdy nebude mať voči tebe takú dôveru, akú mal dovtedy. Okrem toho, zakaždým ťa bude tajne podozrievať z toho, či ho zase nepodrážaš.

Hovorí sa, že dôvera je ako lano. Keď ho pretrhneš, dá sa zviazať a znova používať, no ten uzol na ňom ostane. Tak, ako sklamanie, ktoré s klamstvom prišlo.

S pravdou zájdeš ďalej

Vlastne, na čo je klamstvo dobré? Ak neberieme do úvahy malé milostivé lži, ktoré nemôžu nikomu ublížiť a v podstate na nich nezáleží, ostatné klamstvá neprinesú nič dobrého.

Hovoriť pravdu nie je ťažké. Možno sa hanbíš, možno niečo tajíš či máš strach, no ver, že s pravdou ti spadne kameň z srdca a všetko vyriešiš oveľa rýchlejšie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife