Viem, že si to počula už dávno a na rôzne spôsoby. Ozýva sa to zo všetkých strán. „Buď sama sebou!“ Čo to ale znamená?

Keď sa narodíme, nikto nám nemusí prikazovať, aby sme boli sami sebou. Ako deti, do zhruba školského veku, takí prirodzene sme. Smejeme sa, keď sa nám chce. Plačeme, keď sa nám chce. Jeme, keď sme hladní, skáčeme, keď sme šťastní. Deti žijú v prítomnosti, skúste si to všimnúť. Potom ale, niekedy počas školy a dospievania, príde zlom. Odrazu ako keby sme museli plniť úlohy a očakávania ostatných, pričom zabudneme na to, kto a akí v skutočnosti sme. Čo nevidieť dospejeme a len sa v tom utvrdíme.

Študuj, nájdi si dobrú prácu a ešte lepšieho muža. Už sa konečne vydaj, na čo čakáš? A detičky kedy budú? Zarábaj viac, viac, viac…A tu zrazu počujeme či čítame:“ Buď sama sebou!“ Zdá sa, že to teraz letí. Ale kto si? Nikto ti to totiž nepovedal. Vraveli ti iba, čo je dobré robiť. Odpovedať si na otázku – KTO SI?, je úloha pre každého z nás a je to úloha neľahká. Je totiž celkom zložité byť sám sebou… Odpoveď nie je konštantná, lebo sme v procese vývoja odkedy sa prvýkrát nadýchneme. Bohužiaľ (alebo bohuvďaka), sa ustavične meníme. Neuvedomujeme si to v každodenných životoch, ale je to tak. Keď sa na to pozrieme s odstupom času. Niekto múdry raz povedal: “ Ľudia nie sú to, čo si myslia. Myslia si, že sú a to im prináša mnoho utrpenia.“ Pochádza náš názor, kto sme z nás samých alebo nám to poradil či azda prikázal niekto iný, človek alebo okolnosť?? Kým si toto nevyjasníme, nemôžeme plnohodnotne žiť svoj život. Vždy tu bude čosi dôležitejšie, čo treba spraviť, kam ísť, za kým, s kým a podobne.

Čo znamená žiť SVOJ ŽIVOT? Jednoduché to nie je. Už to pre nás nie je také prirodzené, ako keď sme boli deti. Stále je však možnosť počúvať svoje srdce, svoje najhlbšie vnútro, dôverovať mu a ísť za tým.

Nájdi si prácu, ktorá ťa naplní alebo aspoň ťa bude baviť.  Alebo miluj tú, ktorú „musíš “ vykonávať. Aj to je cesta… Nájdi si záujmy, ktoré ti berú dych a dodávajú energiu. Stretávaj sa s priateľmi. Venuj sa im, čakajú na to. Venuj im čas. Buď priateľom a dobrým človekom. Alebo nájdi svoje vlastné cesty a spôsoby, ako žiť a vychutnávať život. Najťažšie je to prvýkrát, potom sa to stane ako keby drogou. Bude pre teba prirodzené pýtať sa: “ čo naozaj chcem?“ Po čom teraz túžim?“ Sú to tie najdôležitejšie otázky života. Tak začni hľadať odpovede, kým je čas…A hlavne, nech ti do toho nikto nekecá.

foto: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife