Slov o tom, akú neuveriteľnú silu príroda má je plný internet. I v printovej forme takýchto múdrych (a múdrych bez úvodzoviek) odporúčaní nájdeme mnoho. Napriek tomu mám pocit, že si neuvedomujeme, čo všetko môžeme získať tak rýchlo a zadarmo.

A nie je to to, po čom človek dnes horlivo túži? Dostať niečo rýchlo – lebo „doba je už raz taká“ a zadarmo – lebo je to pohodlné. Isteže, rýchlo a zadarmo môžeš dostať aj všakovaké negatívnosti, no príroda nikdy nebude zdrojom pesimizmu. Vždy ťa načerpá energiou a pokojom.

Príroda ti dá priestor

Poznáš to, keď kráčaš uličkami mesta alebo v dave ľudí? Niekedy môžeš mať pocit, že ťa čosi zväzuje. Že je toho okolo teba akosi priveľa. Všetko sa na teba tlačí, máš preplnenú myseľ, nikto neuplatňuje právo na diskrétnu zónu. V lese alebo na lúke sa ti také niečo nikdy nestane. Tam môžeš skutočne dýchať, môžeš behať a nezastavia ťa steny, môžeš kričať a zvukové vlny nebudú tlmené. Ba čo viac, podporí ťa ozvena. Príroda ti dá možnosť a je už iba na tebe, ako ju využiješ. Ona ťa nenúti do rozhovoru, nenúti ťa k odpovedi, nežiada od teba, aby si kráčala tam, kde smeruje cesta.

Daj si challenge

Zavítaj do tejto nekonečnej studnice priestoru, ktorú môžeš kedykoľvek využiť vo svoj prospech. Daj si záväzok, že pôjdeš aspoň raz denne niekam von. Sama alebo s kamoškou, so psom, ak ho máš a ak ho nemáš, predstav si, že existuje. Tvoj imaginárny domáci miláčik potrebuje „vyvenčiť“. Áno, možno sa smeješ, ale neskôr pochopíš, že jediná, ktorá potrebuje túto ventiláciu si ty.

Nie, toto nie je návod na vypestovanie si schizofrénie. Neodporúčam ti vziať si prázdnu vôdzku a predstierať, že toho psa máš. Ide o jednoduché cvičenie. Môžeš to skúsiť robiť mesiac a hoci len každý druhý deň.

Keď sa ponáhľaš zo školy domov, aby si si mohla pozrieť novú časť seriálu, sadni si do parku. Skús si nezapínať internet a jednoducho vnímaj vzduch, ktorý ťa objíma. Pozri sa na sýtozelené listy, ružové kvetiny, suchú kôru stromov. Sleduj, ako pomaly padá list na zem do trávy. Jeho trajektória nie je vopred daná, ako chodník, po ktorom musíš kráčať. A práve v tom je sila.

Poď, volá ťa.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.