Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Plávanie je vytrvalostná, aeróbna aktivita. Aby bola účinná, musí byť vykonávaná určitou intenzitou, správnou technikou, musí byť pravidelná a vykonávaná dostatočne dlhý čas. Nemá žiadne obmedzenia. Nezáleží na výkonnosti, zdravotnom stave ani veku. Plávanie môžeš považovať za efektívny kardiotréning.

Čo sa deje s mojím telom počas plávania ?

Pri plávaní sa zapájajú takmer všetky svaly. Telo je v horizontálnej polohe a pravidelné vytáčanie do strán rovnomerne rozvíja jeho ľavú a pravú stranu. K správnemu zapojeniu svalov prispieva prevedenie jednotlivých spôsobov plávania a správna technika. Dobre si precvičíš nielen veľké svaly, ale aj drobné, ktoré až tak často nepoužívaš, čím zabezpečíš komplexný rozvoj celého tvojho tela. Horizontálna poloha pozitívne ovplyvňuje činnosť srdcovo – cievnej sústavy a zvýšeným úsilím dýchacích svalov sa rozvíja dýchací systém.

Foto: static.pexels.com

Ako plávaním schudnem ?

Plávanie má veľký význam pri znižovaní telesnej hmotnosti, formovaní krásnej a zdravej postavy. Výdaj energie je ale závislý od rýchlosti, telesnej hmotnosti a od techniky.

Na prekonanie 1 km, budeš potrebovať štyrikrát viac energie ako pri behu.

Kým napríklad pri behu pôsobíš iba proti gravitácii a náporu vzduchu, pod hladinou na teba zo všetkých strán číha silný hydrostatický tlak a ty ho musíš prekonať. Pri plávaní je telo nadnášané a tým pádom minimálne zaťažuje pohybové ústrojenstvo a netrpia ani tvoje kĺby. Aby bolo tvoje plávanie efektívne, musíš každý štýl plávať správne. Preto sa radšej poraď s trénerom alebo skúseným plavcom. Ak sa pýtaš koľko metrov alebo kilometrov by si mala za deň zaplávať, všetko závisí od cieľa ktorý si zvolíš.

Pokiaľ chceš schudnúť, musíš zaplávať čo najďalej a poctivo.

Foto: static.pexels.com

Dôležité je sústrediť sa na jednotlivé pohyby, nájsť si svoj rytmus a pravidelne, hlboko a správne dýchať. Pri plávaní by si mala byť zadýchaná ako pri inej športovej aktivite.

Telo sa musí zahriať a dostať na tepovú frekvenciu, pri ktorej začne spaľovať tuky.

Preto sa pokús plávať vkuse, bez prestávok a konštantnou rýchlosťou. Plávaj minimálne 30 minút vkuse, v čo najteplejšej vode  (28 stupňov a viac) a uvedomuj si všetky svoje svaly, ktoré pracujú pravidelne.

Aby si začala vidieť na svojej postave želané výsledky, plávať by si mala aspoň dvakrát alebo trikrát týždenne a na tréning si vyhradiť minimálne jednu hodinu.

Musíš si ale uvedomiť, že nakoľko sa telo vo vodnom prostredí ochladzuje a pri náznakoch chladu zadržuje tuk (čím sa chráni proti strate tepla), chudnutie nie je efektívne ak nie je podporované aj správnou výživou.

Aké ďalšie výhody poskytuje plávanie ?

  • Pri plávaní posilňuješ nohy, bruško, vnútorné stehná a prsia.
  • Namáhaš všetky svalové partie a posilňuješ aj chrbticu.
  • Plávanie posilňuje srdce a cievy – čím zabezpečuje prevenciu infarktu a mozgovej príhody.
  • Zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje dýchanie.
  • Rovnako zlepšuje vytrvalosť a kondíciu.
  • Veľmi pozitívne vplýva na imunitu tvojho tela, pretože zvyšuje odolnosť proti chorobám z prechladnutia.
  • Super výhodou je to, že pri tejto aktivite sa vyskytuje najmenej úrazov.
  • Odporúča sa aj po zložitých operáciách pohybového ústrojenstva alebo zraneniach.
  • Má úžasné rehabilitačné a relaxačné účinky, podporuje psychickú pohodu a potláča stres.
  • Svalstvo končatín sa pri plávaní rytmicky pohybuje a preto ho ortopédi odporúčajú  pri chybách či nedostatkoch v držaní tela.

Foto: static.pexels.com

Ako začať s plávaním ?

Ak si chceš byť istá že plávaš správne, prihlás sa na kurz plávania pre plavcov alebo neplavcov v tvojom meste. Väčšina kurzov je organizovaných pre jednotlivcov alebo skupinovo.

Ak ťa klasické plávanie príliš nezaujalo, môžeš vyskúšať aqua aerobic.

Je to cvičenie v bazéne kombinované s hudbou pod vedením skúseného lektora. Lekcie aqua aerobiku sú určené najmä ženám a má podobné výhody ako plávanie. Voda nadľahčuje a preto ho môžu skúsiť aj ľudia s nadváhou.

Nech sa rozhodneš vykonávať akýkoľvek druh športu a tvojím cieľom je schudnúť, nikdy nezabudni na zdravý jedálniček 🙂 . 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness