unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Cvičenie je dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Naštartuje ti metabolizmus, spaľuje tuky, dodáva ti energiu, buduje svalstvo a ešte omnoho viac. Bez toho, aby si sa hýbala nikdy neschudneš či sa nikdy nezbavíš ochabnutého svalstva.

Je však naozaj zdravé cvičiť každý deň? Väčšina špecialistov na zdravý životný štýl radí, aby človek necvičil viac ako štyrikrát za týždeň. Prečo je to ale tak? Pravda je taká, že každodenné cvičenie ti ničí zdravie. Toto sú nevýhody cvičenia každý deň:

Svaly si neodpočinú

Ak cvičíš naozaj naplno a nedopraješ si ani kúsok odpočinku, poškodzuješ si svalové vlákna. Je dôležité, aby sa svalstvo zregenerovalo. Čím väčšie váhy dvíhaš a častejšie, tým viac potrebuješ aj odpočívať. Preto by si mala cvičiť so 48 – hodinovým rozostupom medzi intenzívnymi tréningmi. Ak teda cvičíš sedem dní v týždni, je prakticky nemožné poskytnúť tvojim svalom potrebnú dávku oddychu.

Vyššie riziko zranenia

Počas každého cvičenia môže dôjsť k zraneniu. Riziko sa zvyšuje práve vtedy, ak cvičíš každý jeden deň bez odpočinku. Môže sa ti stať, že si poškodíš svalstvo alebo sa budeš jedného dňa potýkať s osteoartritídou. Ak chceš predísť zraneniam, mala by si si dopriať odpočinok minimálne raz za týždeň.

zdroj: unsplash.com

Ľahko podliehaš stresovým situáciám

Cvičenie každý deň spôsobuje produkciu dopamínu a kortizolu. Kortizol je steroidný hormón, ktorý ti pomáha vyrovnať sa so stresom. Počas cvičenia dochádza k jeho zvyšovaniu, no naopak, ak si dopraješ dostatok odpočinku, dôjde k úplnému opaku.

Si psychicky vyčerpaná

Určite si už počula o syndróme vyhorenia, počas ktorého si psychicky vyčerpaná. To isté platí, ak sa jedná aj o tvoje telo. Keďže si si nedopriala dostatok odpočinku, nestihla si načerpať novú energiu a tak si vyčerpaná fyzicky aj psychicky. Tiež sa v tvojom tele nachádza viac kortizolu, čiže začneš pociťovať duševnú únavu.

Zo všetkého si znechutená

Ak cvičíš každý deň, jedného dňa ťa to prestane baviť a si nenormálne znudená. Do posilňovne začneš chodiť s obrovskou nechuťou, no môžeš tomu zabrániť, ak si vyhradíš niekoľko dní na odpočinok. Ver mi, cvičiť by si mala maximálne 3 až 5 dní do týždňa.

 

 

Zdroj: fitday.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness