unsplash.com

Malé deti snívajú o tom, ako sa jedného dňa, keď vyrastú, stanú lekármi a učiteľmi. V detskom svete však nevnímajú závažnosť, ktorú so sebou bude niesť toto ich rozhodovanie neskôr. Ani my sme ich nevnímali v tom čase.

zdroj: pexels.com
pexels.com

Mysleli sme si, že hra na poštárov je taká zábavná vec. Až sme reálne začali uvažovať nad tým, že by sme túto činnosť mohli vykonávať aj ako dospelí. A naši rodičia nás v našich víziach buď podporovali, alebo boli zásadne proti.

Keď sa vás niekto ako malého dieťaťa spýtal Čím sa chceš stať, až vyrastieš? Každý mal vlastne na mysli, čím sa chceš uživiť. Nikto sa nás nespýtal na to, kým sa chceme stať ako ľudské bytosti. Nikto. 

A možno preto sme sa niektorí nad tým nikdy nezamysleli. Už sme si predsa zvolili svoju profesiu, ktorá nás uživí. Na čo to teda ďalej rozmazávať?

zdroj: pexels.com
pexels.com

Ale ja považujem otázky typu Kým som? a Kým sa chcem stať? za oveľa komplexnejšie a filozofickejšie. A odpovede na ne nekončia pri tituloch pred menom alebo diplomoch vyvesených na stenách kancelárií.

Možno preto je toľko ľudí nespokojných so svojou prácou. Lebo sa celý život sústreďovali na to, aby dokázali čo najlepšie odpovedať na otázky, ktoré im boli položené v detstve. Avšak odpovede hľadali na nesprávnych miestach.

zdroj: pexels.com
pexels.com

Takže ešte raz: Kým sa chceš vlastne stať?

Inteligentnou a sčítanou osobou?
Milou a láskyplnou bytosťou?
Silným a odhodlaným bojovníkom?
Kreatívnym a vášnivým umelcom?

To, kým sme, je v skutočnosti zašifrované v nás. V nastavení našej mysle. Spôsobe vyjadrovania. V našom konaní. V cieľoch, ktoré sme si ustanovili. V ľuďoch, s ktorými sa stretávame. V činnostiach, ktoré vykonávame s radosťou. V literatúre, ktorú čítame a v hudbe, ktorú počúvame… A v množstve ďalších vecí.

To, kým sme, nie je miestom, kde pracujeme. Alebo profesiou, ktorú vykonávame. To, kým sme je oveľa viac od všetkých tých povrchných označení, ktoré si navzájom dávame. Veď, ako môžme jednu bytosť definovať jediným slovom? To sa predsa nedá.

zdroj: pexels.com
pexels.com

Preto, ak sa ťa nabudúce niekto opýta kým si, neodpovedaj, že si študentka, čašníčka, knihovníčka. Namiesto toho skús odpovedať tým, čo znamenáš pre druhých ľudí – priateľka, sestra, matka. Alebo svojou vášňou, ktorá ťa napĺňamaliarka, zanietený čitateľ, cestovateľka.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife