Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spánok alebo taká dobrá poobedná siesta často padne vhod. Existujú ľudia, ktorí sú túto chvíľu oddychu plánujú a dodržiavajú ju každý deň. Ak medzi nich patríš, nie je na tom nič zlé. Môže to mať na tvoje telo a organizmus dobré účinky. Lenže ani dĺžka tohto oddychu by nemala trvať príliš dlho. Portál WebMD, Mayo Clinic a Sleep Foundation opísali výhody a nevýhody bežného zdriemnutia.

Vec, ktorú práve potrebuješ

Tento druh spánku dokáže výrazne pomôcť tvojej pamäti alebo sa pri ňom správne uvoľníš. Určite si už zažila situáciu, kedy si sa snažila niečomu venovala celý deň a už si ani nevedela, kde ti hlava stojí. Presne v tomto momente potrebuješ kratší oddych. Zároveň môže zlepšiť aj tvoje logické myslenie, pretože ti pomáha dávať dokopy isté súvislosti.

Tvoja osobnosť znova ožije

Máš “deň blbec” a naozaj nemáš čo i len najmenšiu chuť niekoho vidieť? Veď ani nemusíš. Zavri si oči na 20-30 minút alebo buď hore a poriadne si na hodinu oddýchni. Tvoje telo a myseľ sa za tento čas dokáže odreagovať a hoci by si sa zobudila stále s náladou pod psa, určite to bude o niečo lepšie.

Má silnejší účinok než kofeín

Poznáš to, keď už fakt melieš z posledného a ešte ťa čaká pár hodín v práci alebo v škole? Kratšie pospanie by ťa mohlo nakopnúť viac ako kofeín. Možno ti to neznie lákavo, ak si profesionálna kávičkárka, ale za pokus nič nedáš. Rovnako by si mohol poradiť so stresom, ktoré útočí na tvoje telo. Polhodinový spánok dokáže pomôcť tvojmu imunitnému systému.

Nie je to tak jednoduché

Ako si si už mohla všimnúť, táto poobedná siesta by nemala presiahnuť 30 minút. Na to, aby si sa zobudila sviežejšie, ako si bola predtým, ti skutočne postačí kratšie zdriemnutie. Ak by sa tvoj oddych predĺžil, mohla by si sa cítiť ešte slabšie a nezabúdaj ani na načasovanie. Je veľmi dôležité vyhradiť si správny čas pre tento odpočinok, aby si potom pokojne zaspala aj v noci. Prinášame ti tipy, vďaka ktorým by si mohla spánok využiť správne vo svojej únavnej situácií.

Plánovanie je základ

Ak vieš, že ťa čaká náročná a dlhá noc, skús si zdriemnuť ešte predtým, ako by si sa mohla unaviť. Spánkový režim by mal byť väčšinou stabilný, ale niekedy ho musíme kvôli niečomu aj zmeniť. Preto, keď potrebuješ zvládnuť v noci dôležitú úlohu, skús si predtým trošku pospať.

Stav núdze

Keď cítiš neodbytnú únavu a vieš, že už nedokážeš bez spánku ďalej pokračovať, zavri tie oči. Ale samozrejme za bezpečných podmienok, aby si tak nikoho a nič neohrozila. Napríklad pri šoférovaní. Mikrospánok je veľmi nebezpečný. Ak cítiš, že ti stále padajú viečka, odstav bezpečne auto a na chvíľu si zdriemni.

Spánok ako zvyk

To je presne ten typ, na ktorý si úplne zvyknutá a dodržiavaš ho každý deň. Napríklad, keď si zdriemneš po dobrom obede. Tvoje telo a žalúdok si môžu zároveň tiež oddýchnuť a potom sa zobudíš spokojná, odpočinutá a stále dobre najedená.

Ak by si si dopriala poobednú siestu a nedodržiavala pri tom spomínané pravidlá, mohlo by to mať horšie následky.

Strata pojmu o čase a priestore

Keď sa tvoj poobedný spánok predĺži o čosi dlhšie, ako tých odporúčaných 30 minút, mohla by si sa po prebudení cítiť strane a dezorientovane.

Zlé načasovanie

Ak trpíš nespavosťou alebo zlou kvalitou spánku v noci, potom by si sa mala tomuto krátkemu oddychu vyhnúť. U väčšiny ľudí poobedná siesta nijako neovplyní tuhý spánok počas noci, ale tebe by to mohlo spôsobiť problémy. Nemusela by si potom vôbec zaspať.

Zdroj: WebMD, Mayo Clinic a Sleep Foundation

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife