Unsplash/Victoria Heath

Často sa stretávame s názorom, že by sme mali vstávať skôr, aby sme počas dňa stihli toho viac. Nie každý však môže byť ranné vtáča. Sú ľudia, ktorí sú najaktívnejší v noci a radšej si ráno dlhšie pospia. Podľa najnovších výskumov zverejnených na portáloch Independent a Enterpreneur má práca v noci oveľa viac výhod, než by si možno čakala.

Mnohí by povedali, že sú leniví, pretože spia ráno dlho. Práca vo večerných hodinách môže mať aj výhody v podobe menšieho rozptýlenia od sociálnych sietí, priateľov alebo kolegov.

Odborníci dospeli k tomu, že nočné sovy sú inteligentnejšie a produktívnejšie. Dokážu sa lepšie sústrediť na svoju prácu a za ten istý čas dokážu urobiť viac vecí ako ľudia, ktorí vstávajú skoro ráno. Taktiež dokážu byť dlhšiu dobu v strehu a nepociťujú počas dňa únavu.

zdroj: Pexels/Marcus Aurelius

Uskutočnili sa aj dva výskumy, ktoré potvrdili tieto predpoklady. Prvého prieskumu sa zúčastnilo tisíc tínedžerov na madridskej univerzite. Výsledky testov porovnávali predovšetkým konečné známky z akademických predmetov. Približne 1 zo 4 tínedžerov bol klasifikovaný ako ranný typ, zatiaľ čo 32 % bol nočný. Zvyšok nevyhovoval žiadnemu profilu. Podobný prieskum vykonal aj psychológ Satoshi Kanazawa a zúčastnilo sa ho 20 745 adolescentov z vysokých aj stredných škôl.

Výsledky prieskumov ukázali, že večerné typy dosiahli vyššie skóre pri induktívnom uvažovaní. To úzko súvisí s inovatívnym myslením a prestížnymi povolaniami, ktoré majú tendenciu dosahovať vyšší príjem. Majú tiež nekonvenčného ducha, ktorý im pomáha nachádzať alternatívne a originálne riešenia problémov.

Večerné typy ľudí mávajú skôr extrovertné povahy a sú vysoko kreatívni. Často sa z nich stávajú básnici, umelci či vynálezcovia, zatiaľ čo ranné typy skôr skončia v štátnej správe alebo ako účtovníci.

Medzi „známe sovy“ patrí napríklad bývalý prezident Barack Obama, Charles Darwin, Winston Churchill alebo Elvis Presley. K ranným typom patria George W. Bush, Thomas Edison, Napoleon či Ernest Heminghway.

Najväčšou nevýhodou je, že školy zatiaľ nemyslia na potreby nočných typov a aj napriek tomu, že im to viac páli v noci, do školy musia vstávať ráno rovnako ako ostatní. To môže znižovať ich výkonnosť, sústredenie a dokonca aj celkové podané výkony.

Ak máš vybudovaný nejaký spánkový cyklus, len tak zo dňa na deň sa nedokážeš preorientovať na iný. Ak ťa to viac láka k práci v noci, nič si nerob z toho, čo o tom budú hovoriť ľudia v tvojom okolí. Ako sama vidíš, takéto typy ľudí dokážu získať lepšie platené pracovné miesta a v živote môžu byť úspešnejší.

Zdroj: Independent a Enterpreneur

Viac z kategórieLife