Photo by drobotdean from Freepik

Hádky k partnerstvu patria, no o to dôležitejšie sú však riešenia a kompromisy. Lenže pri tejto výmene názorov môžete na seba strieľať veľmi nevhodné a nezabudnuteľné frázy. Mali by sme si dávať veľký pozor na vlastný jazyk, pretože naše vyjadrovanie dokáže často všetko pokaziť. Na slová sa nezabúda – práve naopak, až príliš hlboko sa nám zaryjú do pamäte. Portál IHeartIntelligence, Lifehack a Redbook uviedli tieto škodlivé frázy.

Vždy/nikdy

Nikto nie je dokonalý a určite ani nie tvoj partner. Možno si už na ňom spoznala vlastnosti alebo zlozvyky, ktoré ti neskutočne lezú na nervy. To ti však nedáva právo, aby si mu to neustále vyčítala. “Toto robíš vždy!” Takýto spôsob poukazovania na nejaký problém nie je správny. Mohol by sa kvôli tomu cítiť naozaj mizerne a menejcenne. Skús sa namiesto toho upokojiť a vychladnúť. Neskôr sa o tom môžete porozprávať bez zbytočných drám.

Druhý spôsob, ako niečo partnerovi nepríjemne vytknúť je slovo nikdy. “Prečo toto nikdy neurobíš? Prečo nikdy….” V poriadku, mohli ti rupnúť nervy a máš už všetkého dosť. Lenže ani toto nie je vhodné riešenie. Pri tejto výčitke môže mať tvoj priateľ pocit neuveriteľného tlaku a koniec-koncov, zatlačený chlap v kúte nič nevyrieši. Znova to je o tom, aby ste našli strednú cestu. Kompromis je kľúčom ku všetkému. A ten docielite hlavne úprimným rozhovorom bez urážok.

Mala by si/musíš

Dobre, ľúbiš ho, ale to neznamená, že by ťa mal do niečoho nútiť. Slová ako mala by si/musíš nám dokážu ísť neskutočne proti srsti. Keď sa s nami niekto baví takýmto spôsobom, naozaj to navodzuje nepríjemnú atmosféru. Ako by si bola menej ako on. Lenže to je chyba. Ste si rovnocenní. Ste na jednej vlne. Preto, ak od teba niečo vyžaduje, alebo naopak ty od neho, skúste radšej variant „bola by som veľmi rada, keby si mi s tým mohol pomôcť“. Je to nežné, jemné a nikto nikoho do ničoho nenúti.

Bodaj by som sa s tebou nikdy nezaplietla

Toto je asi ten najväčší klinec do rakvy, ktorý by si mu mohla darovať. Keď k tomu ešte pridáš frázy typu mala som zostať radšej s bývalým, tvoj aktuálny partner to len tak ľahko nepredýcha. Pozor na jazyk. Mohla si to už tisíckrát oľutovať a prosiť ho o odpustenie. To ti samozrejme mohol pokojne darovať, lenže nezabudne na to. Pri každej podobnej situácií si na to môže spomenúť a o to horšie sa bude cítiť. Slová sú naozaj nebezpečnou zbraňou a reči o bývalom vzťahu dokážu vždy narobiť neplechu.

Upokoj sa

Čo si sa už úplne zbláznila? Upokoj sa! Presne tieto frázy ťa môžu rozzúriť ešte viac. Konečne nadišiel moment, kedy sa mu potrebuješ zveriť so svojimi obavami a on ťa takto odbije. Tieto “chlácholivé” slová rozhodne nespĺňajú svoj účel. Zároveň ti nimi partner dáva najavo, že ho momentálne tvoj názor nezaujíma. A navyše, potrebuješ, aby z teba týmto spôsobom niekto robil psychicky narušeného človeka? Je v poriadku vysloviť svoj názor, svoje obavy. Samozrejme pokojným spôsobom bez zbytočnej hystérie. Ak nie si agresívna, nemá dôvod ti hovoriť upokoj sa. Vtedy je problém skutočne inde. A to nie v tebe.

Očakávala som to od teba

Je prirodzené, že máme vo vzťahu isté predstavy. Lenže nie vždy je to správne a dokáže to ublížiť obom stranám. Keď sa s partnerom dostaneš do konfliktu a vyhodíš mu na oči, že si od neho čakala niečo iné, bude sa cítiť ešte horšie. To, že si o ňom mala isté predstavy ešte neznamená, že to tak bude aj v reálnom živote. Očakávania nám koniec-koncov iba ubližujú. Treba sa nechať unášať prúdom a nepodliehať svojim nenaplneným fantáziám. Namiesto výčitiek opatrne vyberaj slová a zameraj sa viac na to, čo cítiš a prečo to tak je. Bude to stále lepšie než mu opakovať, čo (ne)urobil.

Mali by sme sa rozísť

Nerob unáhlené závery a už dupľom to nevyslovuj, ak to nemyslíš vážne. Dobre, si nahnevaná. Lenže musíš brať na vedomie, že v tejto chvíli by si mohla konať iba impulzívne, nie racionálne. Ak neviete daný problém hneď vyriešiť, buďte aspoň chvíľu osamote. Vychladnite obaja a potom sa k tomu vráťte. Myšlienka rozchodu je sama o seba zlá a keď to ešte pri každej príležitosti šplechneš partnerovi do tváre, váš vzťah by sa mohol skončiť skôr, než si myslíš.

Iná situácia však je, keď istý problém riešite stále dookola a už sa v tom partnerstve vôbec necítiš dobre. Vtedy je naozaj na čase ukončiť vašu spoločnú cestu. Za iných okolností sa  ale tak ľahko nevzdávaj. Unáhleným rozchodom nič nevyriešiš. Iba utečieš z boja. A to môžeš potom veľmi ľutovať.

Zdroj: IHeartIntelligence, Lifehack a Redbook

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating