Počula si už o plyometrickom tréningu? Ak nie, tak pozorne čítaj ďalej! Tento tréning je vhodný na spaľovanie tuku, zvýšenie výbušnosti, rýchlosti a sily. Cviky využívajú kombináciu základných cvikov s dynamickým pohybom. Môžeš ho cvičiť vo fitku, v obývačke, na záhrade, dokonca aj v paneláku.

Slovo „plyometria“ znie zložitejšie než v skutočnosti je. Vo svojej podstate je synonymom ku skákaniu. Zmyslom jeho realizácie je donútiť tvoje svaly vyvinúť čo najväčšiu silu za čo najkratší čas. Intenzívne plyometrické cviky vystrelia tvoju tepovú frekvenciu na maximum, čím poskytnú benefity nie len pre tvoj kardiovaskulárny systém, ale zvýšené  spaľovanie kalórií aj po skončení tréningu.

Počkaj… je toho viac! Plyo tréning je veľmi zábavný a môžeš si ho upraviť vzhľadom na tvoj cieľ, na ktorom pracuješ. Takže, či si začiatočníčka, pokročilá športovkyňa, alebo sa pripravuješ na svoju prvú fitness súťaž, zaradenie plyometrických cvikov ti nielen ozvláštni tréning, ale okrem toho aj poriadne „nakopne“ metabolizmus.

Výbušné pohyby aktivujú rýchle svalové vlákna a zaťažujú veľké svalové partie. To znamená, že telo dostane tréningový šok, z ktorého sa bude musieť zotaviť. Tvoje telo teda bude nútené páliť viac kalórií na svoju regeneráciu.

Z plyometrických cvikov si môžeš vyskladať celý tréning alebo ich použiť ako doplnok k tvojmu tréningu.

Medzi základné pohyby patrí

PANÁK

foto: giphy.com foto: popsugar.com

 

VÝPADY S PRESKOKOM

circuit-one-jumping-lunges foto: popsugar.com

DREPY S VÝSKOKOM

foto: cardiocupcakes.com foto: cardiocupcakes.com

HIIT a PLYO TRÉNING

Ako je uvedené v tomto článku, vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) je jedným z najlepších tréningových metód pre spaľovanie tukov. Kombináciou HIIT s plyometrickým tréningom, môžeš trénovať silu a kondíciu súčasne. Ako?

 

WARM UP – chôdza do kopca

  • 5 minút pri rýchlosť 4.5 km/h, sklon 12

5 INTERVALOV – šprinty do kopca + chôdza do kopca

  • 1 minúta rýchlosť 8 km/h, sklon 12
  • 1 minúta rýchlosť 4.5 km/h, sklon 12

5 INTERVALOV – drep s výskokom + chôdza po rovine

  • 1 minúta drepy s výskokom
  • 1 minúta chôdza 5 km/h

COOL DOWN – chôdza po rovine

  • 5 minút pri rýchlosti 5 km/h

 

Rýchlosť si nastav podľa tvojej momentálne kondičnej zdatnosti. Cviky obmieňaj a preskáč sa ku krásnym krivkám.

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness