Premýšľala si niekedy nad otvoreným vzťahom? Nejde o to, že by si svojho partnera neľúbila. Možno vám to len neklape v posteli, pričom inak vám je spolu veľmi dobre. Čo robiť v takomto prípade? Zotrvať vo vzťahu, ktorý nie je plnohodnotný alebo hľadať iné spôsoby?

Čo to vlastne ten otvorený vzťah je? Ide o vzťah, kedy sa nezbližujete len vy dvaja navzájom, ale máte dovolené stretávať sa a spávať aj s inými ľuďmi. Najčastejšie k otvorenému vzťahu dochádza vtedy, ak si rozumiete po každej stránke, okrem tej intímnej. Vzťah bez tejto zložky skôr či neskôr môže viesť k nevere, preto je pre viaceré páry otvorený vzťah ideálnym riešením.

V prvom rade musíš vedieť, že otvorený vzťah nie je ani zďaleka pre každého. Ak si ty alebo tvoj priateľ žiarlivý typ osobnosti, rovno na to zabudnite už hneď na začiatku. Žiarlivosť do otvoreného vzťahu nepatrí v žiadnom prípade. Mohlo by to dopadnúť tak, že po niekoľkých týždňoch či mesiacoch takéhoto experimentovania by ste sa úplne odcudzili a nedokázali by ste stráviť, že ten druhý sa stretáva aj s niekým iným.

Otvorený vzťah je možné praktizovať len v prípade, ak ste k sebe stopercentne otvorení a úprimní. Nemusíte si hovoriť podrobné detaily stretnutí s inými osobami, ale v žiadnom prípade nemôžete pred sebou tajiť, či ste s niekým boli alebo nie.

Hneď na začiatku si tiež musíte stanoviť určité hranice, ktoré by ani jeden z vás nemal prekročiť. V tomto prípade tiež platí úprimnosť a dôvera. Ak vieš, že k nemu nedokážeš byť úprimná alebo nedokážeš splniť jeho podmienky, radšej sa do takéhoto vzťahu ani nepúšťajte.

zdroj: Pexels/freestocks.org

Aké sú výhody a nevýhody otvoreného vzťahu?

Výhodou je maximálna úprimnosť a otvorenosť vo vzťahu, akú nemajú ani normálne páry. Taktiež môžete byť v menšom strese, pretože budete vedieť, že ten druhý má všetko, čo potrebuje. Môže to do vášho vzťahu priniesť dokonca aj iskru a nakoniec sa to medzi vami zlepší aj po tej intímnej stránke.

Otvorený vzťah však má aj nevýhody. Ak si nedávate pozor a nepoužívate ochranu, môžu sa dostaviť aj pohlavné choroby. Časom sa tiež môže dostaviť žiarlivosť, aj keď si myslíš, že nie si typ človeka, ktorý bežne žiarli. A taktiež sa môže stať, že sa jeden z vás zaľúbi do niekoho iného. Intímnosti a láska k sebe jednoducho patria a je ťažké tieto dve veci od seba oddeľovať.

Nech už sa rozhodnete, ako chcete, naozaj sa o tom otvorene porozprávajte. Mala by si si byť istá, že to chcete naozaj obaja a že jeden z vás nesúhlasí len pre to, aby tomu druhému urobil radosť. V takomto prípade by to mohlo mať pre váš vzťah katastrofálne následky. Čo si o otvorenom vzťahu myslíš ty? Bola by si schopná v takom vzťahu žiť?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.