Osvedčenie o imunite ako priepustka z karantény? Takto môže vyzerať budúcnosť
Šoubiznis & Hot NewsOsvedčenie o imunite by niektorým osobám mohlo umožniť predčasné opustenie lockdownu. Mohli by tak urobiť len tí, ktorých testy potvrdili, že vo svojom organizme majú protilátky proti koronavírusu. Vedcov rovnako zaujíma, ako dlho táto imunita vydrží a či tu nie je riziko reinfikovania. Viac priblížil portál Business Insider.
Zmiernenie opatrení
Tieto testy slúžia predovšetkým na to, aby sa zistilo, či si daná osoba vytvorila voči nákaze protilátky. Ak áno, je celkom možné, že predtým boli nosičom tohto vírusu a ich organizmus si na základe toho vytvoril imunitu.
Ľudia s pozitívnym výsledkom testov na protilátky by sa tak postupne mohli vracať k bežnému životu. Gerard Krause, epidemiológ a vedúci projektu, navrhol, aby imúnni ľudia získali „vakcínovú kartu“, ktorá im umožní predísť obmedzeniam v ich pracovnom prostredí.
Spojené kráľovstvo chce podstúpiť podobnú metódu na zníženie lockdownu. Britská vláda pod vedením Borisa Johnsona, už objednala milióny testovacích súprav. Najprv sa však musí overiť, či by z nich mohli dostať dôveryhodné výsledky.
ŠÚKL neodporúča kupovanie samotestov
„Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje u všetkých tvorbu protilátok a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o Covid-19 negativite, čo môže mať nebezpečné následky,“ vyjadrila sa riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Podľa jej slov mnohé z nich nie sú certifikované.
ŠÚKL uviedol, že v prípade použitia testov laickou verejnosťou môže dôjsť k chybnému vykonaniu a výsledky by neboli správne. Ďalšou nevýhodou je nízka senzivita a špecifita. V prvých dňoch nákazy by mohli byť výsledky testu klamlivé, pretože protilátky sa preukazujú až keď má pacient príznaky ochorenia.
Sklamané Španielsko
Testovanie na koronavírus zatiaľ získalo rôzne recenzie. Španielsko napríklad vrátilo čínskej firme desaťtisíce rýchlych testov. Ich výsledky boli nekonzistentné. Niektoré z nich preukázali výskyt protilátok, ale voči omnoho bežnejším druhom koronavírusu. Vedcov momentálne zaujíma, ako dlho niekomu táto imunita vydrží a ako veľmi môže prechádzajúce nakazenie zabrániť reinfekcií (opätovné nakazenie, poznámka redaktora).
Doktor Anthony Fauci, top americký odborník na infekčné choroby, uviedol: „Čokoľvek by som stavil na to, že vyliečení ľudia sú skutočne imúnni voči reinfekcií.“
Zdroj: SITA, Business Insider