Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku sa môžu od stredy 6. mája spojiť fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok.

Otvorí sa:

Krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania.

Kaderníctva.

Pedikúry a manikúry.

Vonkajšie turistické atrakcie.

Taxislužby.

Bohoslužby.

Svadby.

Tiež aj obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Všetko za prísnych hygienických podmienok. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po pondelkovom stretnutí s konzíliom epidemiológov.

Dôležité sú podmienky

Podľa Matoviča sa z tzv. druhej fázy plánu otvárania povoľuje krátkodobé ubytovanie s donesením jedla na izbu. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, ale bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná. Otvoria sa tiež kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá (podľa podmienok).

Uvoľňujú sa tiež vonkajšie turistické atrakcie, ale aj taxislužby. Taxíky musia byť s namontovanou deliacou stenou, ktorá napríklad fóliou oddeľuje vodiča od radu zadných sedadiel so zákazníkom. Povoľujú sa podľa hygienických podmienok tiež verejné bohoslužby a svadby.

Tretia fáza

Predseda vlády zároveň zdôraznil, že v rámci tretej fázy sa uvoľňujú prevádzky obchodov a služieb, ale s dezinfekciou rúk, pri dodržiavaní 25 štvorcových metrov (m2) na zákazníka, ako aj pri dodržaní dvojmetrových odstupov. Vo verejnom stravovaní sa povoľujú vonkajšie „terasy“, ale okraje stolov musia byť dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi.

„Vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50,“ spresnil premiér.

 

💚V stredu uvoľňujeme ďalšiu časť opatrení! Od 6. mája sa zároveň spustí 2. aj 3. fáza uvoľnení opatrení proti…

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 4. Mai 2020

Štvrtá fáza sa nemusí spustiť naraz

Fáza uvedená ako číslo 4 v aktuálnom pláne otvárania prevádzok sa nemusí spustiť naraz a môže byť rozdelená na viacero etáp. Ide skôr o “zásobník” toho, čo ešte nie je otvorené. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po pondelkovom stretnutí s konzíliom epidemiológov.

„Takzvaná štvrtá, posledná fáza uvoľňovania pravidiel nenastane, vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu, skôr ako za 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom,“ dodal predseda vlády SR. Obchody podľa jeho slov však zostávajú až do odvolania každú nedeľu zatvorené.

„My sa budeme snažiť v priebehu dneška, zajtrajška pripraviť opatrenie (Úradu verejného zdravotníctva SR, pozn. TASR) po textovej stránke. Nebude to veľmi jednoduché, ale budeme sa snažiť tak, aby sme v utorok (5. 5.) poobede, najneskôr 6. mája ráno ho mali zverejnené. Dohodli sme sa totiž, že toto opatrenie by malo nadobudnúť účinnosť 6. mája,“ doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Posledná fáza obsahuje kiná, divadlá, kúpaliská, hromadné podujatia, obchodné centrá, školy, škôlky, vnútorné športoviská či hromadné športové podujatia, ako aj ubytovanie a verejné stravovanie so všetkými službami.

Zdroj: TASR

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News