instagram.com/purespaces, casoca.br

Tiež si vždy závidela tým, ktorí pracovali z domu? Určite si si predstavovala, že majú celý deň vyložené nohy na stole, vstávajú si kedy sa im zachce a takáto robota je vlastne splnený sen. Veľa z nás kvôli koronavírusu skutočne ostalo doma na home-office a možno si už zistila, že to nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Samozrejme, práca z domu má veľké výhody, ale niekedy si vyžaduje veľkú dávku disciplíny a sebazaprenia. Málokto dokáže vnímať to, že sa nachádza „v práci“ a namiesto toho sa nechá vyrušovať ostatnými členmi domácnosti, prípadne činnosťami, ktoré inak vykonáva.

Veď určite si si to vyskúšala už aj ty, že keď ti napríklad doperie, ideš hneď vyvešať, aj bez ohľadu na to, či už si si dokončila svoju robotu. Alebo stále nakúkaš do chladničky a hľadáš, čo by si si zobla. Alebo ti príde nová správa a hneď berieš mobil do rúk, aby si odpísala.

Toto je asi najväčšia chyba, akej sa pravidelne pri práci z domu dopúšťame. Mala by si si normálne stanoviť čas, počas ktorého sa chceš venovať práci a nemala by si sa nechať rozptyľovať inými vecami. Ak ti vyhovuje skoršie vstávanie, pracuj ráno, ak si naopak nočný vták, môžeš pracovať aj večer alebo v noci, ako ti to tvoje zamestnanie dovoľuje. Je dobré vytvoriť si každý deň zoznam úloh, ktoré musíš v ten deň urobiť a uvidíš, že budeš mať zo seba dobrý pocit, keď uvidíš, že položky zo zoznamu pomaly ubúdajú.

Notifikácie na mobile by si si mala počas práce vypnúť, pretože vždy, keď ti to pípne, budeš mať potrebu sa pozrieť, kto ti píše, čím hneď stratíš koncentráciu. Počas svojho „pracovného času“ si ale pravidelne dopraj párminútové prestávky, počas ktorých sa prejdi, napi vody alebo sa ponaťahuj.

Ako by mala vyzerať ideálna domáca pracovňa?

V prvom rade by si si mala vybrať miesto, kde sa budeš cítiť dobre. Samozrejme, že sa dobre pracuje aj na gauči, ale ak potrebuješ niekoľko hodín pracovať s počítačom, radšej by si si mala sadnúť za stôl. Mala by si si dať ale záležať na výbere dobrej a kvalitnej stoličky, aby tvoja chrbtica netrpela. V svojej malej pracovni by si mala mať dostatok svetla, preto je vhodné umiestniť stôl napríklad k oknu.

Na pracovnom stole by si mala mať minimum vecí, v tomto prípade sa minimalizmus naozaj vyplatí. Žiadne rozhádzané papiere, v ktorých sa nevyznáš, žiadne káble či iné drobnosti. Dokumenty by si si mala zoradiť a vložiť napríklad do zakladačov. Aj pri minimalizme si ale môžeš dať záležať na doplnkoch. Svoj pracovný stôl si urob taký, aby sa ti páčil, polož si tam obľúbenú fotku, motivačný citát, sviečku či kvetinku.

Vybrali sme pre teba niekoľko inšpirácií, ako vyzerajú minimalistické home-office, v ktorých musí byť radosť pracovať. Ktorá sa ti páči najviac? Ako vyzerá tá tvoja? Podeľ sa so svojou fotkou v komentároch.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife