Nedaj sa oklamať: Tieto 4 obľúbené potraviny sa tvária fit, aj keď nie sú
FitnessUrčite si už aj ty v obchode siahla po jednej z nich v domnienke, že robíš pre seba niečo dobré. Potravina, ktorá ťa svojím názvom a etiketou uspokojila, pretože si verila, že si zvolila zdravšiu možnosť. Pravdou však je, že sa na pultoch nachádza množstvo produktov, ktoré bio/eko/fit rozhodne nie sú, aj keď sa tak tvária. Nedaj sa nimi oklamať.
Už v minulom článku sme ťa upozornili na podobné potraviny, ktoré vyzerajú zdravo, no pri chudnutí ti nepomôžu. Dnes tu máme pre teba ďalšie 4, ktoré patria k najčastejším omylom v zdravom stravovaní.
Jogurt gréckeho typu
Tento názov ťa môže pri nákupe pekne oklamať. Nie je to však skutočný grécky jogurt. Ten je bohatý na bielkoviny, zatiaľ čo jeho „napodobnenina“ ich má oveľa menej. Nehovoriac o množstve cukru a tuku v ňom.
Ide tak iba o predajný ťah. Ak výrobca označí produkt ako jogurt „gréckeho typu“, znamená to, že zloženie nemusí byť ako v originálnom jogurte. A teda ide aj o úplne iný výsledok.
Energetické tyčinky
Na obale vidíš slová ako bio, raw, fit, protein, energy, müsli či ovsená tyčinka. Všetko nasvedčuje tomu, že volíš lepší variant, ako keby si mala siahnuť po klasickom sladkom keksíku. No tieto tyčinky častokrát obsahujú veľké množstvo zbytočného cukru, vďaka ktorému ti zachutí a vo viere, že táto dobrá tyčinka je zdravšou voľbou, si ju zakúpiš znova.
Okrem cukru si prečítaj, či neobsahuje aj taký palmový olej či dokonca margarín. Konečná energetická hodnota tak môže byť väčšia, ako keby si si dala jeden poriadny obed.
Smoothies
Smoothie, ktoré si pripravíš sama doma sa od toho kupovaného môže poriadne líšiť. Siahneš po ňom v dobrej viere, že si si kúpila niečo zdravé, čo ťa na chvíľu zasýti, no málokedy by ti napadlo poriadne skontrolovať zloženie.
Aby bolo smoothie čo najchutnejšie, to predávané býva zložené z obrovského množstva ovocia a samozrejme, pridaného cukru. Takto si nevedomky dopraješ poriadne kalórie navyše. Pri tomto type produktu radšej zvoľ vlastnú domácu tvorbu.
Viaczrnné pečivo
Tu si zapamätaj jedno: viaczrnné nie je celozrnné. Takáto hra so slovíčkami zákazníkov môže zmiasť. Aj keď už na pohľad vidíš na vrchu pečiva množstvo rôznych semiačok, neznamená to, že jeho zloženie je z celozrnnej múky. Ani to, že je chlebík tmavý hneď neznamená, že je z takejto múky.
Takéto, napr. chleby, môžu byť vyrobené z rafinovaných zŕn. Tie už neobsahujú také zložky, ako by malo nespracované zrno.