Unsplash/Fabian Albert

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vo svojom živote sa môžeš veľakrát ocitnúť v situácii, pri ktorej budeš mať pocit, že nerobíš to, čo by si naozaj chcela. Že sa prispôsobuješ niekomu inému, pretože ťa o tom presvedčil alebo že nie si so svojím konaním či slovami úplne stotožnená, no spravíš ich z láskavosti voči inej osobe.

S manipuláciou, vedomou či nevedomou, sa už určite stretla každá z nás. Medzi spomínanou láskavosťou a tým, že si obeťou manipulátora, je však veľmi tenká hranica.

Vo svojom okolí môžeš mať človeka, ktorý s tebou hrá svoju psychologickú hru – presne vie, ako na teba, aby si pristúpila na to, čo od teba nenápadne vyžaduje a tým získa to, čo on sám chce. Manipulátori hrajú na city, poznajú správne ťahy, ktoré podporujú ich presviedčacie schopnosti a častokrát si pomáhajú aj klamstvami, aby dosiahli svoj cieľ.

Aby si sa vyhla tomu, že bude z teba neustála obeť, mala by si poznať, ako sa taký človek dá odhaliť. Nie len, že budeš vedieť, kto ťa chce iba využívať a používa na teba falošné triky, ale nebudeš strácať zbytočne vlastný čas pre ľudí, ktorí za to nestoja.

10 znakov, ktoré dokonale odhalia manipulátora

  • Často robí zo seba obeť – chce, aby ho ostatní ľutovali a mali pocit, že mu musia nejako pomôcť. Dobrosrdeční ľudia nedokážu povedať „nie“ niekomu, kto vyzerá, že si bez nich nevie rady.
  • Klame aj vtedy, ak je jasné, že nemá pravdu. Dokonca je schopný popierať aj dôkazy, len aby nebol on ten, čo je na „zlej“ strane.
  • Hrá ti na city tak, že hádže vinu na teba, aby si sa cítila previnilo a tým pádom chcela veci napraviť tak, že spravíš to, čo od teba vyžaduje.
  • Za svoje činy nerád preberá zodpovednosť – keď nastane problém, dáva od všetkého ruky preč a opäť sa vracia k tomu, že prstom ukazuje na teba.
  • Ak to nejde po dobrom, volí nepríjemnejšiu cestu – dokáže sa rýchlo rozčúliť, kričí a vyhráža sa, aby si konečne pristúpila na to, čo chce.
  • Keď ťa o niečo „poprosí“, nečaká na reakciu, ale hneď začne vymenovávať logické dôvody, prečo by si mala súhlasiť a teda nedáva ti ani šancu na to, aby si mu mohla oponovať.
  • Využíva informácie, o ktorých nemáš veľa znalostí – ak si pripadáš, že on vie niečo lepšie, súhlasíš s ním s vedomím, že to bude lepšie, lebo sa v tom vyzná viac ako ty.
  • V momente, keď od teba niečo chce, rozpráva pomalým a priateľským tónom hlasu, aby si cítila, že to myslí v dobrom, pričom sa po celý čas usmieva. Keď mu však o nič nejde, tvári sa, že ťa ani nepozná.
  • Neznesie kritiku na svoju osobnosť a ak spraví niečo zlé, opäť poukazuje aj na chyby iných, aby nepôsobil ako jediný človek, ktorý má terč na chrbte.
  • Vždy, keď mu na niečo pristúpiš, až neskôr si uvedomíš, že on mal z toho výhody, zatiaľ čo pre teba to bolo niečo opačné. Strácaš kvôli nemu čas a spôsobuješ si komplikácie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife