liečivá sila minerálov
Pexels/Vlada Karpovich, Karolina Grabowska; Unsplash/Hans Isaacson

Minerály sú látky nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Podľa MedlinePlus naše telo využíva minerálne látky na množstvo rôznych funkcií vrátane udržiavania správneho fungovania kostí, svalov, srdca a mozgu. Taktiež sú dôležité pre tvorbu enzýmov a hormónov. O liečivej sile minerálov sme sa rozprávali s lekárskym riaditeľom, kardiológom a internistom, MUDr. Jozefom Haleckým.

Portál MedlinePlus uvádza, že existujú dva druhy minerálov – makrominerály a stopové minerály. Naše telo potrebuje väčšie množstvo makrominerálov. Patrí medzi ne vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, chlorid a síra. Stopové minerály potrebujeme zväčša len v menšom množstve. Patrí sem železo, mangán, meď, jód, zinok, kobalt, fluorid a selén.

Nedávno sme ti priniesli článok o vitamínoch, kde sme v úvode definovali nie len dôležitosť vitamínov, ale aj minerálov. Tentokrát sme sa zamerali na liečivé účinky minerálnych látok, o ktorých sme sa zhovárali s rešpektovaným expertom.

MUDr. Jozef Halecký, MPH, MBA je uznávaným lekárom a odborníkom na minerálnu liečbu. Už desiatky rokov pôsobí v Bardejovských kúpeľoch a nám prezradil, ako zázračne pôsobia minerálne látky na ľudský organizmus v rôznych podobách.

Minerálna liečba a jej podoby

„Základom kúpeľnej liečby je aplikácia minerálnej vody v rôznych podobách,“ začal svoje rozprávanie MUDr. Jozef Halecký. Vysvetľuje, že hlavnou formou je pitie. Ďalšími možnosťami sú vonkajšie aplikácie na inhaláciu alebo minerálne kúpele. Opisuje, že v Bardejovských kúpeľoch, kde doktor Halecký pôsobí, majú až osem prameňov, kde každý má iné zastúpenie minerálov. „Líšia sa zložením jednotlivých minerálnych prvkov, hlavne magnézia, kalcia, železa.“

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife