Niekedy stačí, že sa nám nepodarí jedna vec, maličkosť, úplná hlúposť, ale dokáže to zmeniť náš pohľad na svet. Zatemniť nám myseľ, ukradnúť zdravý úsudok.

Stáva sa to často a všetkým. Určite nie si jediná, toho sa neobávaj.

My, ľudia, sme majstri v ničení seba samých. V živote nám nikdy nikto neublíži tak veľmi, ako si ubližujeme my sami. Medzi tie najhoršie spôsoby sebaničenia by som určite zaradila:

  • porovnávanie sa
  • ,,overthinking“
  • vsugerovanie si klamstiev, ako napr., že nie si dosť dobrá, múdra, pekná…
  • snaha zničiť to, kým si a byť niekým iným

…zhrnula by som to asi tak, že ide o nenávisť k sebe samej. Z mnohých rôznych dôvodov.

View this post on Instagram

♥️ FY ♥️

A post shared by Vanessa Moe (@vanessaanela) on

Takéto sebadeštrukčné správanie nevedie k ničomu dobrému. Neistota, nízke sebavedomie, úzkosť… Alebo to môže prerásť až k mentálnej chorobe, akou je napr. depresia. Depresia je v súčasnosti asi najrozšírenejším mentálnym ochorením. Podľa štatistík trpia touto chorobou najčastejšie ženy alebo mladé dievčatá, teenagerky. Osobne si myslím, že je to aj pre obrovský tlak, ktorý je na nás vyvíjaný v podobe vyretušovaných príspevkov na sociálnych sieťach, ,,ideálmi krásy“, snaha dosiahnuť dokonalosť (čo je, mimochodom, nemožné) a mnoho ďalších nenápadných faktorov.

Ľahko sa ti môže stať, že z hlúposti, ktorú uvidíš niekde na internete alebo niekde započuješ, nadobudneš zlý pocit. Potom môže nastať úzkosť, v hlave sa ti začnú rodiť pesimistické depresívne myšlienky. Tvoja nálada sa zhoršuje. Myslíš na to. Nemôžeš to dostať z hlavy. Nevieš sa s tým vyrovnať. A tak necháš jednu malú hlúposť, aby ti zničila možno celý deň, možno pár hodín, možno týždeň.

View this post on Instagram

#morning @alinatu #womanslook

A post shared by WOMANSLOOK (@womanslook) on

Pravidlom číslo 1, a zároveň jediným pravidlom, ak nechceš, aby sa toto opakovalo, je, že sa musíš zbaviť toho pocitu hneď na začiatku. Pocit sa dokáže veľmi rýchlo zmeniť na stav mysle, iracionálny, depresívny stav mysle, ktorý ti bude klamať a presviedčať ťa, že všetko je zlé, ale nie je to pravda. Celé je to len v tvojej hlave, takže ty jediná to dokážeš zmeniť. Sama si musíš povedať, že toto je LEN POCIT. Zlý pocit, ktorý sa zmení na niečo oveľa horšie, ak mu to dovolíš. Musíš si vytvoriť niečo ako filter…toto mi neublíži, pretože to a to… Je veľmi dôležité, aby si pre seba uviedla dôvody. Dôvody, prečo ťa toto nemusí trápiť, prečo je to nepodstatné, a prečo je to v poriadku. 

Pre niektorých ľudí je to jednoduché. Vyrovnať sa s niečim, nemyslieť na niečo. Ale sú ľudia, ktorí prežívajú všetko tak stokrát viac ako ostatní. Patrím k nim aj ja, a preto dobre poznám tento pocit.

Je to zložité, ale nie nemožné. Postupom času to bude len ľahšie a ľahšie.

Držím ti palce.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.