Vzťahy si vyžadujú dvoch ľudí, rozdiel je však v tom, že v jednostranných vzťahoch sa snaží iba jeden. Je to nešťastný problém, ktorý sa vyskytuje až príliš často. A možno práve aj u teba.

Muž, ktorý hovorí, že ťa miluje už roky, no viazať sa nechce a vlastne začínaš pociťovať, akoby všetko bolo pred tebou. Vyhýba sa citovej intimite tým, že sa sústredí iba na svoj život a kariéru, vzťah však zanedbáva. Chlapec, ktorý ti už niekoľko mesiacov volá, esemeskuje a vypisuje emaily, no keď sa stretnete, tvári sa, akoby si neexistovala… Priateľ, ktorý nestále tvrdí, že všetkým ostatným už zabuchol dvere, no napriek tomu sa zdá, že ich necháva pootvorené…

Jednostranné vzťahy vždy pozostávajú z dvoch ľudí… a to už niečo naznačuje. Znamená to, že za každým jednostranným vzťahom stojí jeden človek, ktorý dáva príliš veľa a očakáva príliš málo. Človek, ktorý sa neustále vyhovára. Ten, ktorý vzťah stále vidí z pohľadu, aký by mohol byť a nie, aký naozaj je.

Ak si uviazla v jednostrannom vzťahu, musíš o tom poriadne popremýšľať a spýtať sa samej seba – prečo? Ako to, že si dovolila, aby sa také niečo stalo súčasťou tvojho života? Prečo neveríš, že si zaslúžiš niečo lepšie? Čoho sa bojíš? Čo vzbudzuje tvoju túžbu zotrvať vo vzťahu, ktorý ti dáva tak málo, keď by sa mohol otvoriť a prijímať oveľa viac?

Ukončiť jednu etapu života neznamená, že tam vonku ťa nečaká niečo, čo ti je naozaj „súdené“. To je život. Musíme si prejsť niečím a byť s niekým, aby sme pochopili, čo chceme a naopak, čo nechceme. Takže, ak si nasilu s niekým len preto, že vás spája minulosť, že ste čo to spolu zažili a boli to aj neuveriteľne krásne momenty, nerob to. Jednostranný vzťah je zlé pre oboch. Je to len zbytočné naťahovanie a trápenie, ktoré nikam nevedie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.